JOURNALISTIK. Feministiskt initiativ och Miljöpartiet är de två partierna som skildrades överlägset mest positivt i medierna inför EU-valet i år.
Mest negativa artiklar skrevs om Sverigedemokraterna som följs av Moderaterna. Det framgår av en ny forskningsrapport från Mittuniversitetet, som presenterades under ett seminarium i Almedalen i dag.

I analysen – som gjorts på nära 300 artiklar och inslag i Aftonbladet, Expressen, DN, SvD, SVT Rapport och TV4 Nyheterna under perioden 5-25 maj – framgår det att det var stora variationer i behandlingen av de olika partierna fram till valet.
En förklaring till att Moderaterna (bortsett från SD), fått mest negativa artiklar är att regeringspartier brukar granskas hårdare än oppositionen.
Att Feministiskt initiativ i sin tur fått mest positiva vinklar beror på att det är ett relativt nytt parti, vilket i sig har ett nyhetsvärde.
Det finns ett tydligt samband mellan mediebevakning och valresultat. Ett parti som har en ogynnsam beskrivning i medierna förefaller att gå bakåt medan en gynnsam bevakning leder till framgångar.
Det stöds av framgångarna för Junilistan, Piratpartiet och FI de senaste EU-valen. Även MP fick ett mycket högt valresultat i årets val medan Moderaterna backade.
– Det beror inte enbart på bevakningen men det finns ett samband.
Läs mer på Dagens Media
-Pettersson tycker det vore bra om journalisterna till att börja med FÖRSÖKTE leva upp till sina egna regler om opartiskhet och saklighet…
Fjantpartiet Fi sarna tillsammans med MP kommmer undan
med allt. Härom dagen försökte Media att göra stort nummer
av en SD medlems brottsliga förflutna, som hände för mer än 20 år
tillbaks i tiden. Men dom håller konsekvent käften om en notorisk
fyllkaja med partibeteckningen MP som i år blev tagen med
2,15 promille blodet körande bil , det är inte värt att noteras av
dessa översittare till journalister. Varför inte även dra fram
när Gudrun Schyman satte sig och pissade i en biosalong, och
slängde trosorna på andra besökare? Men inget som kan slå
mot sina gullegrisar drar dom fram i ljuset, dessa genomusla
högdragna skitstövlar till journalister. Om andra yrkeskategorier
skött sina jobb så uselt som journalister gör hade dom fått
yrkesförbud, men inom den kåren verkar det snarare att
vara en merit att missköta jobbet!
Men för några år sedan var SD ett nytt parti, men har min själ
granskat hårdare hela tiden än alla dom övriga partierna
tillsammans!
Idag går ju Fi ut med sin ekonomiska politik och berättar hur de ska höja skatterna och införa nya. Ska bli intressant och se om det blir några jobbiga frågor om det eller som de ska fortsätta och prata om SDs ”rasism” istället.
Någon granskning av SD förekommer inte endast smutskastning.
Massmedia har framgångsrikt curlat in extremistpartiet FI och skrivit ner SD så ofta som de kan. Massmedia har egna mål för fosterlandet.