Ullenhag ljuger

INVANDRING. När Folkpartiet år 2004 tog fram den första rapporten med titeln Utanförskapets karta förändrades den svenska debatten om integration. Plötsligt blev livsförutsättningarna i miljonprogramsområdena synliga, och omfattningen av det politiska misslyckandet tydligt.

2014-06-02_1041

Utanförskapets karta visade bostadsområden där färre än 60 procent i arbetsför ålder hade jobb och där mindre än 70 procent av eleverna gick ut skolan utan slutbetyg eller där deltagande i allmänna val understeg 70 procent.

Folkpartiet fann att utanförskapsområden växte som svampar ur jorden. År 1990 hade det funnits tre stycken, och när rapporten kom hade antalet växt till 136. Sverige var delat. Det innebar en förödande kritik av Socialdemokraternas regeringsinnehav. Under Göran Perssons sista mandatperiod tillkom sju utanförskapsområden per år.

Folkpartiet följde upp rapporten 2005, 2006 och 2008. Sen slutade utgivningen, vid en tidpunkt som på ett misstänkt sätt sammanföll med att den egna politiken rimligen borde börja ge effekter på utanförskapet.

”Tydligen har FP tappat viljan att belysa utanförskapet”, skrev Sanna Rayman kritiskt i SvD den 16/6 2013.

I förra veckan presenterade Folkpartiet till slut en uppföljning. Där fann man att ökningen av antalet utanförskapsområden har planat ut. ”Sedan 2006 har 37 utanförskapsområden fallit ifrån och 36 tillkommit.” Dessutom konstaterades att andelen av befolkningen som bor i dessa områden är ”oförändrad mellan 2006 och 2012 (5,4 procent)”.

Integrationsminister Erik Ullenhag kunde således ge besked om att ”antalet utanförskapsområden inte längre ökar”, men att problemen i områdena ändå är en fortsatt stor utmaning.

Nu skriver Per Gudmundson en ledare i SvD, där han beskyller migrationsminister Erik ”Myten” Ullenhag för att vara ohederlig och att regeringens politik har misslyckats.

– Pettersson vill gå ett steg längre än Gudmundson som påstår att Myten är ohederlig och säger att integrationsministern ljuger medvetet för att framställa läget bättre än det är inför valet i september…

Läs hela ledaren HÄR.

4 thoughts on “Ullenhag ljuger

  1. Det är nog så att kliar han sig i huvet, eller kliar sig på hakan så talar han sanning men öppnar han munnen så ljuger han.

  2. Ja Ullenfjant är en ohederlig gosse, som sitt barnsliga
    anlete till trots, inte skyr några metoder för att skyla över
    alliansens grova misslyckanden när det gäller invandringen!

  3. Svenska folket har aldrig haft det bättre ekonomiskt än nu och det beror ju på att vi tuggar valfläsk. Efter valet kommer det inte att bli lika roligt. Det blir nedskärningar och skattehöjningar för att finansiera den dåraktiga massinvandringen. Nåt annat är inte att vänta från sjuklövern.

KommenteraAvbryt svar