En 16-åring i Trollhättan med rötterna i Irak kan få 500 000 i skadestånd.
16-årige Hussein har en dröm om att bli flygingenjör och sökte sig därför till GKN-programmet på Nils-Ericssongymnasiet i Trollhättan. Snart nog visade det sig att skolans regler inte tillåter Hussein att praktisera, vilken är en stor och viktig del av utbildningen.
Det är nämligen så att det brittisktägda företaget GKN Aerospace (f.d. Volvo Aero) där praktiken sker, måste följa det amerikanska regelverket för exportkontroll. GKN Aerospace tillverkar bl.a. flyg- och raketmotorer till stora företag och rymdorganisationer.
16-årige Hussein känner sig känslomässigt störd och DO anser att detta är ren diskriminering på etniska grunder och ämnar nu stämma bolaget på 500 000 kronor.
Källa: SVT
Läs mer om företaget GKN Aerospace här
De flesta länder använder sig av instrumentet Exportkontroll i syfte att förhindra spridning av massförstörelse- och konventionella vapen, så också Sverige, vilket ni kan läsa på regeringens webbsida.
I fallet Hussein kan jag bara säga två saker. Regelverk är bra och nödvändiga, men att neka någon något utan att, som i fallet Hussein, kontrollera om personen faller innanför eller utanför regelverket är fel sätt att utnyttja regler. Nu vet vi inte om det finns andra orsaker bakom att Irak-födde Hussein inte får praktikplats på GKN Aerospace, men om inte anser jag att han ska ha lika stor rätt som andra elever.
Dock känns skadeståndet på 500 000 lite väl magstarkt. För vanliga löntagare tar det två år att tjäna in en sådan bruttosumma och när det gäller storleken på skadestånd tänker man osökt på de kvinnor som våldtas och i bästa fall når upp till schablonersättningen på 100 000 kronor. Här kan ni läsa om uppdaterade ersättningar vid olika brott, bl.a. våldtäkter.

[…] Tidigare HÄR […]
Sverige 2012 Ihjälslagen ålders pensionär på en
parkering i Landskrona ihjälslagen av ett Arab,
skadestånd 30.000
Sverige 2014 Arab som vill leka pilot, och inte vill rätta
sig efter regler som andra som vill bli pilot får rätta sig
efter. Skadestånd 500000?????!!!!!!??
Absurdistan är nog enda landet,där en sådan välgörenhetsinriktning som DO finns att tillgå !
Såg igår kväll ett reportage från Salzburg i Österrike.Här finns i staden några hotell,som inte tillåter tältklädda arabiska kvinnor,och pyjamsprydda män.Staden har utformat en turistinformation där man upplyser om,att det av tanke på andra gäster endast accepteras västlig klädsel.
På en fråga direkt till en kvinnlig hotelldirektör förklarade hon,att befolkningen ur Gulfstaterna hade inte hunnit med i utvecklingen.
”Allt tar ju sin tid,från att ha varit vanliga getaherdar till att vara dagens lyxturister har allt gått så fort,att de inte hunnit lära sig något om hur man klär sig,och uppträder i Europa.”
Är han fortfarande muslim så skall han hållas borta från det mesta. Möjligen kan han få studera till getherde.
Syftet med så här höga skadeståndsbelopp är ju naturligtvis att skrämma folket till lydnad. Det är löjligt låga belopp för att mörda någon men att diskriminera då blir det slantar minsann?
”Allas lika värde?”