Mellanösterns enda fungerande demokrati – Israel – fortsätter att förse araberna i Gaza med livets nödtorft trots upprepade raketbeskjutningar och hot mot israelerna.
Under tiden 13 april till den 19 april 2014 levererade 545 lastbilar 13 968 ton med varor till Gaza samt 487 ton gas för matlagning. Dessutom levereras 5 miljoner kubikmeter friskt vatten per år och 125 MW el per dygn. Vi skall inte glömma att 2 490 personer passerade gränsen mellan Israel 0ch Gaza.
Totalt har sedan årsskiftet 11 336 lastbilar levererat 279 628 ton med varor från Israel till Gaza.
De vanligtvis arbetsamma araberna exporterade under samma tid ingenting. De kanske firade påsk med judar och kristna i smyg.
Israelerna genomför även en hel del humanitär hjälp som det aldrig rapporteras om i Sverige. Läs HÄR men vi tar några exempel kortfattat nedan.
- 11-14 december 2013 slog en intensiv vinterstorm till i regionen. IDF och COGAT arbetade hårt för att ge civila stöd genom att överföra varor till Gaza och Judéen och Samarien.
- 13 december 2013 öppnades Kerem Shaloms gränsövergång speciellt för att överföra gas för uppvärmning av bostäder. Fyra vattenpumpar skickade också för att hjälpa till mot de kraftiga översvämningarna.
- Den 26 november var en dag av hopp för palestinska barn med cancer. För att hjälpa dem att glömma sin svåra sjukdom i några timmar, bjöds palestinska barn som behandlades för cancer (av israeliska sjukhus) på en dagsutflykt med lek och glädje.
- 10 november 2013. Palestinska agronomer och jordbrukare utbildades av israeler att återanvända vatten och begränsa slöseriet med vatten och på sätt spara pengar.
- 20 oktober 2013, en ny anläggning öppnades på Västbanken för att möjliggöra en utvidgning av den palestinska exporten med cirka 30 %.
- 16 september 2013. En gemensam grupp ordnar fotbollsverksamhet för att uppmuntra och vidareutveckla den palestinska fotbollen.
- 21 augusti 2013. Under Ramadan tilläts över en miljon palestinier resa in i Israel från Västbanken.
- 13 augusti 2013, Gaza – Civil – Ekonomisk uppdatering. Det finns ingen humanitär kris i Gaza och ingen brist på basvaror. Israel begränsar inte mängden gods som passerar in i Gazaremsan; mängden varor som passerar varje dag återspeglar marknadens behov.
Detta var bara lite om det som SVT kallar Israels totala bojkott av Gaza…
Ja inte fan kan dom själva försörja sig, dom är fullt upptagna
med vapenköp och att bygga smugglartunnlar, samt att
skjuta in raketer över Israel!