Ändringar i budgeten

Vårbudgeten offentliggjordes klockan 8 den 9 april. Klockan 9 höll finansminister Anders Borg presskonferens. Budskapet från regeringen har under de senaste månaderna varit att det infunnit sig ett ”omslag” i ekonomin och att alla reformer ska finansieras ”krona för krona”.

Regeringen har aviserat skattehöjningar på fordon, alkohol och tobak och pengarna ska i första hand läggas på skolan lovade Anders Borg. Han ljuger liksom alla medier som döljer sanningen.

Vårändringsbudgeten nämns knappast alls av PK men där kan läsas…

  • Migrationsverket anslag bör ökas med 371 000 000 kronor.
  • Ersättningar och bostadskostnader ökas med 2 322 000 000 kronor.
  • Integrationsåtgärder bör ökas med 10 000 000 kronor.
  • Kommunersättningar vid flyktingmottagande ökas med 90 000 000 kronor.

Det blir 2 793 miljoner i ÖKADE anslag på invandringen när regeringen påstår att skattehöjningar i första hand ska gå till skolan.

-Pettersson tycker det är fult, mycket fult av regeringen men 7-klövern lär inte klaga över att prioriteringen nummer ett inte är skolan utan…

Vårändringsbudget 

5 thoughts on “Ändringar i budgeten

  1. ”Finansiering krona för krona” till verkningslösa åtgärder. Men ingenting nämns vilka som skall tvingas avstå till detta? Vad tror ni man befarar hos Sveriges straffbeskattade och bromsade pensionärer? Varför avskaffar man inte helt onödiga utgifter i stället för att öka dem?
    / 70-årig Pensionär

  2. Snart legaliseras väl också khat? Jag tror att det finns en tanke bakom. Våra kära nysvenska väljare snusar inte men röker som skorstenar.

  3. Nån driftig person borde t ex starta en snusfabrik i Polen och smuggla in snuset till Sverige. Ett utmärkt sätt att bli miljonär.

  4. Dyrare att snusa än att röka? Skall snusarna stå för allt framgent? Sen detta med folkhälsan? Ett litet barn vet att cigaretter skadar dig själv och omgivningen mer än en snusprilla. När skall Anders Borg förstå detta?

KommenteraAvbryt svar