Söndagsmusiken: Motörhead

Producerat av Law Of The Land

Publicerat av Olli Rein

 En riktig höjdpunkt i hårdrockens historia är Motörhead, en brittisk heavymetal-grupp, bildad i London 1975.

Efter en konsert i Kanada 1975 blev Lemmy Kilmister sparkad från sitt gamla band Hawkwind på grund av drogmissbruk. Strax därefter åkte han hem till England och satte ihop sitt eget band, originalsättningen bestod av Lemmy Kilmister på bas och sång, Larry Wallis på gitarr och Lucas Fox på trummor. Från början var det tänkt att bandet skulle heta Basterd men managern tyckte inte att det var någon bra idé, istället fick de heta Motörhead efter en Hawkwindlåt som Lemmy hade skrivit. Ett år senare fick Motörhead skivkontrakt med Chiswick och spelade in sin första singel och ett album.

När Motörhead gav ut sitt första album 1977 var Wallis och Fox redan ersatta av Eddie Clarke (”Fast Eddie”) och Phil Taylor (”Philthy Animal”). 1978 fick Motörhead skivkontrakt med Bronze records och fick spela in en singel, och därmed skjuter karriären fart.

Framgången kom mycket tack vare succélåten ”Ace of Spades” som släpptes på bandets fjärde album, Ace of Spades. Motörhead var mest populära i sitt hemland, England. 1982 lämnade Clarke gruppen på grund av stridigheter med Lemmy, och ersattes av Brian Robertson, som tidigare spelat i bland annat Thin Lizzy. 1983 gav Motörhead ut den enda studioplattan där Robertson medverkar, ”Another Perfect Day”. Robertson sparkades strax därefter och ersattes av två gitarrister; Phil Campbell och ”Würzel” (Michael Burston). I samma veva försvann Phil Taylor från trumpallen och ersattes av Pete Gill från gruppen Saxon. Det enda albumet som Pete Gill medverkade på var Orgasmatron (1986), sedan kom Phil Taylor tillbaka för ett par album.

1991 gavs den sista plattan med Phil Taylor som trummis ut, 1916. Därefter ersattes han av svensken Mikkey Dee, som än idag är Motörheads trummis. 1995 lämnade ”Würzel” bandet, och sedan dess har Motörhead varit en trio.

Mer fakta om Motörhead här: http://www.motorheadoverkill.se/

 

 Ace Of Spades, kanske den absolut bästa hårdrockslåt som någonsin gjorts?

Brotherhood Of Man

In the Name Of Tradegy

Killed By Death

Bad Religion

 

Hela album att njuta av:

Motörhead (1977)

 

Bomber (1979)

 

Overkill (1979)

 

Ace of spades (1980)

 

No Sleep ’til Hammersmith (1981)

 

Another Perfect Day (1983)

 

No Remorse (1984)

 

The Birthday Party (1985)

 

Master Of Puppets (1986)

 

Bastards (1993)

 

Rock am Ring 2010 (Konsert)

 

Aftershock (2013)

Som avslutning på Söndagens musikinslag framför Väringarna: En Sång om Sverige

 

Musikredaktionen tackar för sig för den här gången och går ut i det fina vårvädret. Men nästa söndag är vi tillbaka med nya intressanta musikaliska upplevelser. Till dess önskar vi er allt  gött, Law Of The Land och Olli Rein

 

 

16 thoughts on “Söndagsmusiken: Motörhead

  1. 140 visningar för en stund sedan och en femteplats på topp 9 listan över de mest visade inläggen just nu. Varför inte topp 10? Jo det är det, men att komma över hela den hop som plockar inlägg från vårt arkiv och hemsida är det bara undantagsvis någon som gör. Oftast heter den som gör detta Pettersson, men även andra har gjort det, men inte jag. Några av dem som gjort det har fått hjälp från andra bloggar, det har jag inte lyckats med heller. Tyvärr rör jag mig för mycket på själva bloggen och släpper en kommentar här och en där, och hjälper till att få igång kommenterandet. Vi är inte bättre utåt sett, än när vi går igång på alla cylindrar.

  2. Underbart detta är en del som gör den här bloggen till en av mycket få som jag följer
    Motorhead har växt på mig mer för vart år som passerat
    Skam till sägandes måste jag även érkänna att det är det enda bandet jag
    aldrig sett live av alla band jag älskar
    Annars har jag sett det mesta
    iofs sitter jag var och varannan helg med groggen och vräker på blurays och dvds om frugan är ute 😉
    Keep up the good work and many thanks

KommenteraAvbryt svar