Är inte detta en ganska märklig situation så säg?
Det hävdas att Sveriges invandringspolitik blivit än mer generös p.g.a. SD:s intåg i riksdagen och statsministerns ord om att aldrig ge SD något inflytande i svensk politik antyder precis det. Det kanske kan stämma och då kan man inte tycka annat än att våra folkvalda sitter kvar i sandlådan och uppträder lika omoget som deras egna barn och barnbarn.
Dessutom inträffar den märkliga situationen att asylsökande, anhöriginvandrare och arbetskraftsinvandrare borde hoppas på större framgångar för SD, för om SD fråntas allt inflytande i svensk politik, kanske de som söker sig till Sverige får det svårare.
Hmmmm…..

Bertil Nilsson, jag plockade bort din kommentar. Du kommer gång på gång med samma felaktiga siffror utan att ange var de kommer ifrån. Skärp dig.