Brutaliteten i Syrien

Brutaliteten i Syrien är häpnadsväckande. Videon nedan påstås visa islamistgruppen Islamiska staten Irak och Levanten (ISIS) som är al-Qaida-kopplade. Videon visar hur 14 män avrättas, en del ser ut att vara tonåringar.  Delar av oppositionen hävdar att ISIS är kopplad till Bashar Al-Assads regim och ISIS säger att de slåss mot Assad för en islamistisk stat. Motsättningarna mellan rebellgrupperna (oppositionen) i Syrien har skärps. En ny allians av grupper som kallar sig Mujahedins armé har förklarat krig mot ISIS.

”Vi, Mujahedins armé, svär att försvara oss och vår ära, välstånd och mark och att bekämpa ISIS, som har brutit mot Guds styre, tills de offentliggör sin upplösning”, skriver gruppen på Facebook.

Alla grupper är extrema och slåss för Allah, alla grupper anklagas för att sprida motsättningar i intagna områden, för stölder och plundring, kidnappningar, tortyr samt för att döda stridande från andra rebellgrupper och även andra slags aktivister.

Med det sagt undrar jag hur Sverige och väst kan stödja någon sida, de byter lojalitet som jag byter skjorta, alla är extremister och galna. Den minst galna av dem är Bashar Al-Assad, under hans  ledning, även om det var en grym diktatur, fungerade i varje fall Syrien.

Titta på videon om men tänk på att det cirkulerar tusentals liknande och vi har ingen aning om vem som gör vad, det enda som är klart är att alla sidor tror på Islam…

Daily Mail 

One thought on “Brutaliteten i Syrien

  1. Den tunisiske fredsmäklaren ber det syriska folket om ursäkt för sina tillkortakommanden i fredsprocessen vilket jag förutsåg tidigare. Det finns allt för många fraktioner i oppositionen i Syrien. Alla dessa anser sig ha den rätta tron och många fanns inte representerade i Geneve.

    Dessa fraktioner krigar t o m mot varandra i brist på regimsoldater. Rena rama vansinnet.

    Man får en känsla av att krigandet och mördandet är huvudsaken för dessa jihadister och fred i Syrien står långt ned på deras agenda.

KommenteraAvbryt svar