Utländsk medborgare krossade rutor för en miljon – på polishuset

STRÄNGNÄS. En man gick bärsärk på polishuset i Strängnäs i lördags vid lunchtid. Med en sten hann han krossa 33 fönster och glaset på två entrédörrar av specialglas innan han greps på platsen.  

Polishuset var bemannat såtillvida att tjänstgörande poliser utgick därifrån, men ingen var på plats i fastigheten när attacken inträffade.

Det var i stället ett vittne som såg händelsen och larmande polisen. 33 fönster hann mannen krossa innan polisen fick stopp på honom.

Mannen, en utländsk medborgare född 1970, är nu anhållen misstänkt för grov skadegörelse. Polisen vet vem han är, men vakthavande befäl Tobias Persson uppger att mannen inte hade haft någon kontakt med polisen tidigare under dagen.

Mannen förhördes av polisen under lördagens eftermiddag.

– Han är utländsk medborgare och säger att han inte vill vara kvar i Sverige, men uppger att polismyndigheten i Sverige tagit hans pass. Han är arg på polisen, ja på det mesta, säger Robert Granbäck.

Polismyndigheten i Strängnäs huserar i samma fastighet som Lotteriinspektionen, som också fick flera av sina fönster förstörda. Fastighetsägare är Kilenkrysset.

Rutorna kostar c:a 30 000 kronor per styck.

-Pettersson noterar att statsradion och Södermanlands Nyheter glömmer bort att nämna att det är en utlänning som härjat men det nämns av Eskilstuna-Kuriren. Tack för det.

5 thoughts on “Utländsk medborgare krossade rutor för en miljon – på polishuset

  1. Måste tydligen vara nåt rekord att han faktiskt inte hade haft något att göra med polisen tidigare den dagen eftersom polisen påtalar det i intervjun! Hjälper inte dialogpolisen, var halalkorven slut? Här ser man vad dom har för respekt för polisen, tror knappast att han hade vågat detta i sitt hemland.

  2. Mannen är minst 43 år gammal och gör så här ändå. Tråkigt nog har vi ju inte straffarbete längre. Om vi hade haft hade han ju kunnat få arbete sig ut ur fängelset. Jag antar att gissa att han är Palestinier inte ger något högt odds. Han bör hållas inom lås och bom tills någon har betalat hans skuld till fastighetsägaren om det så ska ta 10 år eller mer.

KommenteraAvbryt svar