SVT använde fel version av nationalsången

När Obama besökte Sverige använde SVT en version av den svenska nationalsången som inte föll Expo i smaken.

Versionen var nämligen inspelad av Svensk Ungdom, som Expo benämner som ett nazistiskt band. SVT ber förstås om ursäkt och nu har Svensk Ungdom fått jättebra reklam tack vara Expo. Källa: SvD

Här är den hemska versionen av vår Nationalsång.

4 thoughts on “SVT använde fel version av nationalsången

  1. Varg i Veum – Varg i veum, av fornisländska vargr i véum, "dråpare (förbrytare) i helgedomen", var en fredlös person. "Veum" är dativ av vi, ett gammalt ord för helgedom eller kyrka. Ursprunglig betydelse en brottsling som begått brott inom ett helgat område, som en kyrka. Ordet "varg" betydde förr "våldsverkare". Gammalsvenska vargher betyder både varg och våldsverkare, förstörare. "Varg" användes som ett noaord för "ulv" som vargen tidigare kallades. I överförd betydelse: allmänt avskydd människa, persona non grata. Varg i veum motsvaras av det från tyskan lånade fågelfri.
    Varg i Veum skriver:

    Jag höll på och skratta på mig (vad annat kan man göra?) när jag läste om detta smygnazistiska försök att få alla svenskar till att bli nazister (eller vad nu hysterikerna tror kommer att hända om man spelar nationalsången gjord av folk som inga visste vilka de var innan hysterin i artikeln) Här kan man snacka om att ha hjärnspöken, på riktigt alltså. Vi pratar här alltså patologisk fobi mina vänner…. det vågar jag påstå utan att vara officiellt utbildad i psykologi.

    Jag förstår i och för sig inte varför jag tycker att det är så roligt fortfarande, denna sorts mentalitet ser man ju hela tiden så man borde vara luttrad vid det här laget….

  2. Att flaggan och nationalsången är rasistisk har vi hört tidigare men att ett framförande med sång och gitarr också är det var en nyhet.

    Snälla, någon, låt mig slippa denna mardröm och vakna i ett normalt land med normala människor.

KommenteraAvbryt svar