Jag förolämpas också

I Italien har debatten om rasism på fotbollsplanerna och läktarna tagit fart efter ett antal incidenter med tillrop från fans.

Framför allt är det svarta spelare i de italienska ligalagen som hört ramsor och smädande ord från fansen. Francesco Totti, en av Italiens bästa spelare genom tiderna, går nu in i debatten och hävdar att ramsor och smädelser från bortafansen tillhör fotbollen. ”Jag förolämpas också och är inte det rasism?”, frågar Totti och tillägger att problemet med rasism är överdrivet.

Källa: Expressen

Ps
Vi som verkligen spelat fotboll vet att det som sägs från spelare och publik är allt annat än rumsrent och att detta tillhör spelet.

One thought on “Jag förolämpas också

  1. Det är som på bloggen, där förolämpas det också vilt.
    Svenskt, nej mina far och morförälrar skulle vända sig i graven om de hörde sånt språk som är brukligt här bland kommenatorerna.

KommenteraAvbryt svar