HANINGE. Några medlemmar vill komma in på ett MP-möte, men släpps inte in. Efter en upphetsad ordväxling är bråket på väg att bli fysiskt.
– Du gör våld på mig! ropar Mikael Trolin, miljöpartist i Haninge till sin partikollega Wille Olsson som viftar mot kameran.
Det var i mitten av december som några medlemmar i Miljöpartiet i Haninge ville komma in på ett partimöte. En av dem som vill komma in är Mikael ”Prinsen” Trolin, tidigare aktiv i både Folkpartiet och Socialdemokraterna. Innan mötet får Trolin reda på att det är ett slutet möte med den kommunpolitiska gruppen i Miljöpartiet i Haninge, som Trolin inte är en del av. Men han försöker ändå.

– Mikael Trolin, du är inte välkommen, det här är bara för politiker på det här mötet, säger Miljöpartiets gruppledare Anna Ragnar när Trolin och hans sällskap närmar sig dörren.
– Det är ett slutet möte, tillägger Wille Olsson, MP-ledamot i kommunfullmäktige.
Det uppstår en väldigt upphetsad diskussion, med Mikael Trolin och hans sällskap i ena ringhörnan och Anna Ragnar, Wille Olsson och kommunfullmäktigeledamoten Margareta Ekström i andra.
Trolin upprepar gång på gång att det inte finns stöd i stadgarna för att stänga mötet.
– Det här är inte din privata förening, Anna, säger han.
– Snälla rara Mikael Trolin, kan du vara tyst i två minuter, säger Margareta Ekström.
Bråket blir allt hetsigare och till slut börjar Wille Olsson vifta mot Trolins mobiltelefon.
– Du gör våld på mig! ropar Mikael Trolin.
Mikael Trolin antyder han att det finns främlingsfientliga motiv till att han och de andra inte släpptes in på mötet. – Flera av medlemmarna i MP i Haninge med invandrarbakgrund är chockade över att bli stoppade på ett stadgevidrigt sätt. De trodde inte det kunde gå till så här i den svenska demokratin. Det finns tydliga inslag av diskriminering och främlingsrädsla, som jag tror förstärkts av de nära familjebanden i MP-ledningen i Haninge, säger Mikael Trolin.
Anna Ragnar menar att det är väldigt enkelt: Den kommunpolitiska gruppen består av förtroendevalda politiker, vilket Trolin och de andra som försökte komma in inte är.
– Det är klart att jag kan kalla till möte med gruppen, eftersom jag leder gruppen. Han vet om att den är bara för förtroendevalda, säger hon.
Enligt henne har Mikael Trolin ställt till problem i MP i Haninge i flera år, med syftet att få makt och pengar.
– Mikael Trolin är en misslyckad artist, en misslyckad politiker och en misslyckad lärarvikarie. Han vill ha någon typ av försörjning. Han vill ta över Miljöpartiet i Haninge, därför att då får han pengar och makt, säger Anna Ragnar.
– Han har ingen som helst miljöpolitisk agenda. Han har suttit i miljönämnden i två år och gått på 3 möten av 20. På två av de mötena drev han att han ville ha pengar för att han skulle göra en låt om Dalarö, fortsätter hon.
-Pettersson tycker det är självklart att Mikael ”Prinsen” Trolin ska ha makt i Miljöpartiet, han är ju nigeriansk prins enligt sin hemsida. Dessutom har han gener Sverige, Afrika, Frankrike, Finland, Ryssland och Gud vet vad. Hans identitet är far, musiker, humanist, politiker och nigeriansk prins, i den ordningen. Han är anarkist-liberal, judisk kristen, utilitaristisk och zenbudist.
Haha både Prinsen och Anna är jobbiga typer av egen erfarenhet. Anna måste vara en av de drygaste och mest otrevliga personer jag mött. Och Prinsen är allmänt oansvarig som person…
Men är definitivt emot slutna möten inom partiet. Är själv med i miljöpartiet och min personliga åsikt är att om man inte har någonting att dölja så finns det inget syfte med denna mötesform.
Valet och listorna på kandidater skall ju sammanställas nu…Naturligtvis finns det då saker som hon vill dölja,för att själv hamna så bra till som möjligt ! I övrigt är jag fullt belåten att inte tillhöra denna MP-skara…
Ja de blir ju allt fler dessa kulturtillskott vi berikats med. Bara att vara invandrare ger automatiskt en gräddfil, ära och berömmelse utan att kräva några specifika kvalifikationer av vederbörande – så varför inte ”prinsen”.