Somaliska föräldrar stoppar sina barn från att träffa svenskar

NÄSSJÖ. En integrationsansvarig i Nässjö kommun ber om hjälp till ett projekt för att integrera somaliska ungdomar i kommunen. De somaliska föräldrarna stoppar nämligen ofta sina barn från att träffa svenskar. Alexander Lowejko på Nässjö kommuns integrationsenhet vill nu starta ett projekt för integration av somaliska ungdomar. Han uppskattar att mer än 200 somaliska ungdomar flyttat till sina föräldrar i Nässjö det senaste året.

Alexander Lowejko anser att ett integrationsprojekt är av yttersta vikt. ”Den somaliska gruppen är väldigt ovan vid vårt svenska system och sätt att erbjuda aktiviteter och engagera ungdomar. Även om ungdomarna själva ofta är aktiva så tillåter ofta föräldrarna inte att man träffar för många svenskar”, skriver Alexander Lowejko i sin projektansökan.

Förbuden från föräldrarna gäller framförallt flickor och priset för de som testar gränserna är utfrysning, beskriver Alexander Lowejko.

Hittills har mycket arbeta med aktiviteter för integration skett ideellt och nu vill Alexander Lowejko se att Nässjö kommun ordnar pengar till att anställa två ledare för en somalisk ungdomsförening under två år. Pengar borde finnas i den schablonersättning som kommunen får från Migrationsverket för integrationsarbete, anser Alexander Lowejko.

-Pettersson tycker nog att föräldrarna och barnen ska åka till Somalia, där slipper de träffa svenskar…

Höglandsnytt 

7 thoughts on “Somaliska föräldrar stoppar sina barn från att träffa svenskar

  1. Vem fan vill umgås med zoomalier. Det räcker att se fanskapen dagligen irra runt i sina tygskynken med sina fula grisungar i massor.
    Analfabeter och avelssuggor ska inte vara i mitt land ö.h.t.

  2. Jag skulle vilja se Ullenhag resa runt bland somaliska föreningar och berätta om integration. Som jag ser det är det minst lika stort ansvar på föräldrarna att verka för att integrera sig själva och sina barn om de vill leva i Sverige. Normala föräldrar vill det bästa för sina barn men genom sin självvalda segregation förhindrar de sina barn att få en bra framtid.

  3. Nej och vad är problemet? Dom vill inte integreras och de vill inte många av oss Svenskar heller? Borde vara ett lättlöst problem det där….visar sig 2014.

  4. Somalienegrerna som kommer hit ”en gros” vill fortsätta med sin egen kultur, bestående av fruktansvärda könsstympningar av flickor, piratverksamhet, inre klanstrider samt ett frenetiskt ”grönsaksidisslande” De har inget behov av att integreras i det svenska samhället, enkel biljett tillbaks, så att de kan forma sitt eget leverne.

KommenteraAvbryt svar