240.000 flaskor öl krossade av muslimsk polis vid ingripande mot ”omoraliskt” beteende

Polisen i den Nigerianska staden Kano har offentligt förstört nästan en kvarts miljon flaskor öl som en del av ett tillslag mot ”omoraliskt” beteende 

Den förbjudna sprit hade beslagtagits från lastbilar som kommer in i staden under de senaste veckorna, enligt tjänstemän från ”Hisbah, patrullen” som har som uppgift att genomdriva de strikta sharia lagen.
Efter att de förstört cirka 240.000 flaskor, sade Hisbah chefen Aminu Daurawa att han ”hoppas detta kommer att få ett slut på konsumtionen av sådana förbjudna ämnen ”

En stor bulldozer användes för krossade flaskor till rop av ”Allahu Akbar” (Gud är störst) från anhängare utanför Hisbah huvudkontor i Kano, den största staden i Nigerias muslimdominerade norra provinser.
Fat som innehöll mer än 8000 liter av en lokal alkoholhaltig brygd som kallas ”burukutu” och 320.000 cigaretter förstördes också!

LÄNK

FjärranÖsternRedaktören konstaterar: Att ”fredliga och humana religionen” islam inte delar vår värdegrund!

Med min konsumtion av en flaska öl till kvällsmaten sju dagar i veckan skulle dessa flaskor räckt i 657,5 år.

10 thoughts on “240.000 flaskor öl krossade av muslimsk polis vid ingripande mot ”omoraliskt” beteende

  1. En stilla undran… Vad äter (RÖKER?:) dessa individer…..Totalt legalt enligt DERAS LAGAR! /Alla är vi ju olika! Eller hur? Bäste man/kvinna sköter sig själv…. Svensk som……..

  2. Det mest sorgliga med detta är att islamioterna inte inser hur mycket allt krossat glas skadar miljön och utsätter både människor och djur för en stor och helt onödig skaderisk.

    Om de istället bemödat sig med att hälla ut ölen och återvinna glaset, hade jag funnit tilltaget betydligt mindre problematiskt. Men det är de givetvis för dumma och framför allt för lata för att göra…

KommenteraAvbryt svar