NYKÖPING. En krögare i Nyköping har dömts för grovt bokföringsbrott och grovt skattebrott, till fängelse i sju månader. Enligt domen har Skatteverket och polisen gjort flertal kontroller på restaurangen under 2008 och 2009 och det visade sig då att både inköp och entréavgifter inte har registrerats i kassan och att kvitton sällan har lämnats ut vid kontant betalning.
Det handlar enligt domen bland annat om 1300 liter starköl, som inte har redovisats och som varit värt över en och en halv miljon kronor. Förutom fängelse döms han till näringsförbud i tre år.
Mannen dömdes redan förra hösten till fängelse och näringsförbud, men rättegången var tvungen att göras om, eftersom Hovrätten ansåg att alla delar av skattebrottet inte tagits upp.
– Pettersson tycker att straffet för mannen och krögaren som SR kallar Khaled Mohammed Fawzi Merhi, född 1961 och härstammande från Libanon är väldigt lindrigt. Kalle som Khaled Mehri kallas är en ökänd rufflare liksom stora delar av restaurangbranschen, numera drivs Hamnmagasinet av andra ägare.
I Nyköping har många restauranger brunnit de senaste 5-6 åren, bland annat nattklubbarna Hypnotiq, Fika, Blue Moon Bar, krogen Tellus, restaurang Tandoori och några till. Några är dömda men det är springpojkar, spåren hamnar hos den syrianska maffian i Södertälje.

[…] med Metin Ataseven. Revisorn heter Claes Stenberg och samma namn har revisorn i det bolag som Khaled Merhi drev i Nyköping, där det förekom ett omfattande skattefusk som Merhi dömdes […]
Att namnet Muhamed finns med när det gäller kriminalitet har jag slutat att förvånas över.
Det är ju uppenbart att vissa restaurangers intäkter inte ens räcker till elräkningen? Ändå får det hålla på med politiker och kändisars goda minne? Det är en del av vardagens hyckleri.
När det gäller det ekonomiska fifflet i Nyköpings fall så leder spåren till Södertälje såklart och betalar man inte beskyddet så kan det börja brinna lite och sånt?
Förstår inte varför Sverige måste bli ett sämre land när vi hade kontroll på det mesta? ”Kuperat” kortleken är vad de gjort och för egen del verkar jag fått svarte petter?