Marsch mot invandring i Moskva

Cirka 10 000 Moskvabor marscherade igår genom staden i en protest mot muslimsk invandring.

Den ryska människorättsförsvararen Ljudmila Aleksejeva ser allvarligt på detta, men säger att medborgarna har rätt att uttrycka sina känslor i enlighet med rysk lag.

Några av kommentarerna från demonstrationsdeltagarna löd:

”Varför befinner sig dessa främlingar i vår stad? Det här är vårt hem”.

”Det var en tidsfråga innan situationen skulle explodera, som i Birjuljovo. Och det kommer att ske på nytt. Vi måste försvara oss mot den här obegränsade invandringen, mot att själva bli i minoritet”.

”Ryssland ska enbart tillåta invandring från europeiska kulturer, annars blir det som i London och Paris”.

”De måste fatta att den obegränsade invandringen är ett problem. När jag går ut ur dörren i mitt kvarter hör jag inte längre någon ryska talas, bara kirgiziska, uzbekiska, tadzjikiska”.

I Ryssland reagerar vanligt folk i allt större utsträckning, men i Ryssland irriteras man över en invandring från länder i det forna Sovjetunionen. I Sverige irriteras och oroas vanligt folk för invandringen från länder i Afrika och Mellanöstern. Marschen igår genomförs traditionellt sedan 2005 och sker på Den ryska enhetens dag, en helgdag som ersatt firandet av oktoberrevolutionen.

Källor SvD och SvD

2 thoughts on “Marsch mot invandring i Moskva

  1. Nej, men jag tror att Ryssland även utan muslimer är ett land som är svårt att bo i. De verkar vara avundsjuka på Amerika , deras ekonomi är ju inte i klass med västvärldens. Sälja gas och olja går ann, men skapa en konkurrenskraftig industri är svårare!

KommenteraAvbryt svar