Zigenare anhållna vid manifestation för zigenare

Under lördagen arrangerades en manifestation mot polisens omtalade register och för zigenares rätt.

Manifestationen ägde rum i Malmö och i samband med manifestationen misshandlades en man som bar ett plakat som ogillades av zigenarna och i samma veva bestals en kvinna på sin kamera.

Läser man om brottet på polisens webbsida märker man snart att polisen tagit till sig av veckans uppmärksammade händelse. Inte mycket till information där inte. Lite mer info finner man i Sydsvenskans artikel, men vilka som misshandlade och vem som stal får vi i traditionell stil gissa oss till och det gör vi. Det media berättar är att två av zigenarna eller möjligen deras anförvanter greps av polis.

3 thoughts on “Zigenare anhållna vid manifestation för zigenare

  1. Medan Sovjetunionen existerade så fanns det något som kallades kremlologi, konsten att utifrån ett tunt underlag gissa sig till vad som pågick i de innersta politiska kretsarna i Sovjetunionens ledning i form av politiska beslut eller maktstrider. (Wikipedia) Idag har behovet flyttat till västvärlden och gäller nu de PK-smittade.

    På polisens webbsida finns nu en uppdatering; ”De båda gripna personerna är nu anhållna, misstänkta för grov misshandel respektive misshandel. Den 45-årige man som utsattes för misshandeln är misstänkt för hets mot folkgrupp.”

    Som det brukar att stå på Flashback; ”Avsaknaden av signalement är också ett signalement.

KommenteraAvbryt svar