Regeringsalliansen tappar 1,1 procentenheter och får 38,5 procent en ny opinionsmätning från Aftonbladet/United Minds. Samtidigt ökar den rödgröna oppositionen något och får 48,4 procent.
I det borgerliga blocket tappar både M och FP medan C och KD ökar och kommer över riksdagsspärren.
S befäster ställningen som största parti och ökar med 1,2 procentenheter till 33,2 procent. MP ökar marginellt medan V backar.
Sverigedemokraterna ökar till 11,3 procent.
Vindarna blåser åt rätt håll, och bättre blir det. Det har gått så långt med diskrimineringen och nedvärderingen av oss svenskar, vi betalar dessutom för kalaset. Skillnaden till att Svensson vaknar från Törnrosasömnen är ju för att man på något sätt blivit drabbad. Är det inte av våld, rån, våldtäkter eller andra brott så kan man vända andra sidan till, där har vi urholkningen av välfärden och en sak är klar, alla har vi anknytning till gamla, skolbarn, småbarn, sjuka nära och kära eller rent av Svensson själv…man kommer inte undan, hur pk man än vill vara är det svårt att blunda för hur sanningen ser ut.
Den som inte gillar det Sverige vi normalt fungerande samhällsmedborgare/svenskar vill ha, inte orkar ha gamnacke med tårar i ögonen då valresultatet 2014 presenteras, föreslår jag packar väskan och söker sig till ett annat land där man finner sina värderingar, vi är ett tolerant folk men gränsen är nådd.
Ja mycket kan hända, som tex 20% +-iga siffror för SD. Folk börjar inse att det kan gå åt h-e även utan musik.
Detta är mer relevanta siffror än de 9% som visats tidigare.
Att man röstar på SD beror bland annat på att man..
♦ vill värna om sin egen kultur och dess arv
♦ inte tycker om omfattningen av invandringen
♦ tycker att kostnaden för invandringen är för hög
♦ är rädd för kriminella etc som följer med invandringen
♦ inte tror att invandringen är rätta vägen att lösa flyktingarnas problem
Så du menar då att man ska se mellan fingrarna på valets viktigare frågor: Arbete, välfärd, miljöfrågor, sjukvård och skola?
SD ger i och för sig en minskad invandring, men vad händer på de övriga områdena? SD har visat i sina budgetförslag att man inte får pengarna att gå runt. Det är inte ett seriöst alternativ.
Det kan hända mycket oförutsett före RiskDagsvalet nästa år.
Det tar sig, som gryningspyromansen skulle sagt!