Ny skola för nyanlända somalier

Prognosen på 600 nyanlända genom anhöriginvandring under 18 år riskerar spricka eftersom flera somaliska familjer flyttat till Falköping sedan familjerna förenats. Kommunen har nu bråda dagar för att ordna plats i skolan för barnen. – Vi behöver eventuellt öppna en ny skola, säger samordnare Britt-Marie Stridh.

Härliga tider i Falköping säger Pettersson, men synd om Somalia som blir av med en sådan kompetens…

Utsikt över Falköpingsstäppen, visst påminner det om Somalia.OLYMPUS DIGITAL CAMERA

SR 

12 thoughts on “Ny skola för nyanlända somalier

  1. Våra förfäder hade en god anledning till att vandra upp till Norden och bosätta sej i ett kall öde land och börja om från noll. De ville helt enkelt bort från skiten de upplevt och ville lägga ett tillräckligt långt avstånd emellan sej och skiten.
    Nu när landet är plöjt och färdigt att tröskas kommer skiten efter.

  2. Pica pica:
    Det sistnämnda…
    Troligen det enda bibelcitat som 7-klövern har anammat.”Du skall inte kasta pärlor för…”
    F.ö krävs knappast någon högre utbildning,för deras framtida yrken.
    Lagerarbete i bemanningsföretag klarar de flesta som kan klockan…

  3. Apropos skolan. Nu när bl a JB konkat och skolor läggs ned till höger och vänster p g a minskade årskullar blir jag förvånad. Med den massinvandring vi har/haft länge nu och dessa nysvenskars stora barnkullar, frågar jag mig hur lång framförhållning har skolpolitikerna? Är det inte meningen att dessa invandrarbarn ska gå i skolan? Eller räknar man kallt med att de kommer att hoppa av grundskolan och aldrig nå gymnasiet?

  4. Cavatus – A Swedish citizen, born Stockholm more than half a century ago. Now living in the countryside about an hour away from the capital.
    Cavatus skriver:

    Nu finns det SJU nya flygblad uppladdade. Även ett som man kan ändra i vad gäller till vilka bloggar man vill hänvisa. Läs mer här:

    http://www.korta.nu/flbl

    • Cavatus!
      Du jobbar på oförtrutet! Jag kommer så väl ihåg dej från PI tiden. Jag var mycket aktiv då men nu har jag inte så mycket tid. Det blir bara någon enstaka kommentar här på Petterssons.
      Ha det bra och tack för allt jobb du lagt ner!!
      z1z2z3

      • Cavatus – A Swedish citizen, born Stockholm more than half a century ago. Now living in the countryside about an hour away from the capital.
        Cavatus skriver:

        Hej Domedagsmannen! Jag är inte lika aktiv nu som då, då min tid inte räcker till. Men jag tror att flygbladsarbetet har gett resultat. Om inte annat fick vi in SD i riksdagen och satt tankarna i rullning på människor.

  5. Falköping är ett av de svenska urhemmen, med hällkistor och dösar på rad från stenåldern. Dessutom utkämpades slaget vid Åsle tå, där Albrekt av Mecklenburg togs tillfånga av drottning Margareta. Den svenska historien bleknar bort och försvinner….

  6. Det finns ju inget ”tak” för hur mycket invandringen får kosta, alltså återstår det att ta(stjäla) från något annat område, det är väl i vanlig ordning äldrevården som drabbas samt skolor som läggs ner i glesbyggden. Till att hjälpa svenska barn med skola i glesbyggd finns inga pengar , på en del håll finns inga skolskjutsar, det är för dyrt. Att se efter sin egen skattetyngda befolkning som har bidragit till ett visst välstånd ger så klart ingen ”helgongloria” åt PK. För PK är den välputsade glorian, det viktigaste.

KommenteraAvbryt svar