Afghaner söker bidrag till eidfest

ÖSTERSUND. Den 9 augusti tar den muslimska fastemånaden Ramadan slut. Afghanerna i länet söker nu bidrag av Östersunds kommun till en så kallad eidfest.

I ett brev till kultur- och fritidsnämnden i Östersund skriver företrädare för Afghanska föreningen i Jämtlands län att fastan brukar brytas med en fest.

Föreningen bjuder in alla medlemmar i länet och räknar med att mellan 100 och 150 personer kommer.

Bidragspengarna ska användas för att hyra en lokal och köpa råvaror till den mat som ska lagas.

-Pettersson ser att här finns det kanske pengar att hämta, midsommar, kräftkalas, jul, nyår, trettondagsafton, påsk, fredag, lördag, ibland onsdag…jävla dårar

OP 

12 thoughts on “Afghaner söker bidrag till eidfest

  1. Nu har äntligen jämtlänningarna gått till motattack! Det har ramlat in många kommentarer, de flesta mot skattepengar till afghanernas festande. De ironiska konstaterar att nu är det fritt fram att söka extra pengar till jul- och påskfestandet. Surströmmingsfesterna står också med på önskelistorna.

  2. Jag tycker att någon tekniskt kunnig ska lägga upp en stor bild på en Eids-fest från deras länder. Det finns bilder där de leder ut allt från kameler, kor och får på ett torg och glatt skär halsen av alla djuren så att alla kan plaska runt i blodet.

    Pratade så sent som i går med en mamma med en dotter och en liten hund i grannskapet. Jag hade varit på affären som annnonserade om bra pris på kycklingfiléer men var på hemväg arg och utan kyckling för det var naturligtvis halalslaktat. När flickan hörde mig tala med mamman så frågade hon vad halal var för något. Dottern var kanske 10 år. Mamman sa att hon inte var riktigt säker men jag hjälpte till…….

    Noterade också att särskilt nötkött har gått upp i pris och det är ju oxfile de helst vill ha. En annan får hålla sig till fläskkött eller kyckling. Säkrare också eftersom grisarna inte är halalslaktade.

  3. Absolut. Totalt likvärdigt. Och om inte kan ju vi hävda firandet av vår kristendom, likväl. Så särskilt jul, påsk och domsöndagen (då det kristna kyrkoåret slutar. Då vill vi västerländska, uppväxta i kristna länder också fira, slutet på det gamla och början på det nya.)

    Sen firar ju vi i så fall en kärleksfull människas födelse och uppståndelse, och inte nån massmördares, som Muhammeds, eskapader.

  4. Pettersson:
    Samma tanke slog mig !!!!!
    Firar ni inte skördegille i Sörmland ? Det gör vi i Skåne så nu gäller det för oss alla,att sända ansökan om bidrag.
    Kanske kan vi över bloggen bilda en ny föreningen,”För ursprungsbefolkningen bevarande av vår kultur”.

    • Månsson, faktum är att jag firar vad som helst när som helst. Om det stannar mellan oss så hinner jag inte mer en komma hem förrän min oäkta hustru häller upp en rejäl. Jag försöker naturligtvis klara mig undan men hon är obevekligt ”drick, du är så förbannat tråkig när du är nykter”

  5. Som östersundare så läste jag detta och försökte kommentera i ÖP men det gick inte.
    Först, för drygt ett år sedan hade ÖP ett snyftreportage om dessa stackars afghaner, ca 50 st som sååå gärna ville ha en egen lokal. Jag skrev då att det finns en muslimsk förening och det ska också byggas en ny moské men det fick ingen plats i tidningen.
    Att samma gäng afghaner varit på äventyrsbadet (naturligtvis får de gratiskort dit också) och hållit fast simmande tjejer och tafsat på dem skrev ÖP inget om.
    Jag blir så förbannad! De har gratis inträde till all fritidsverksamhet som skattebetalande jämtlänningar får betala dyrt för. Dessutom har de en egen moské. Så ska vi betala fritidslokal för varje lands folk. Fritidslokaler där inga svenskar kommer att få sätta sin fot.

    Tänkte inte kommentera detta för jag mår så illa.

  6. Vad fan är detta för påhitt! Då får de själva stå för kalaset! Funkade de så här i deras länder också?! Att de kunde söka ”bidrag”! Jag vill ha ett ”stort kalas” Vart fan söker” jag!? Kanske Reinfeldt tar av sina egna ”pung”

KommenteraAvbryt svar