EU:s utrikesministrar beslöt på måndagen att sätta den shiamuslimska Hizbollahrörelsens militära gren i Libanon på EU:s terrorlista. Det uppgav en icke namngiven EU-diplomat i Bryssel.
Beslutet, som bekräftades av andra diplomater, är delvis en omsvängning och återspeglar europeisk oro för Hizbollahs verksamhet i Europa.
Hizbollah grundades 1982 som ett svar på Israels invasion av Libanon och stöds av regimen i Iran. Gruppen är terrorstämplad av flera länder, bland annat till följd av självmordsattentat.

Klart dom gör. För att dom stödjer Sunni-muslimska talibanerna, Al-quada och muslimska brödraskapet i Egypten och Syrien framför allt. Asad har ju stöd från Ryssland och hizbollah. EU har gjort ett val vilken typ av terrorism man vill ha, p g a den stora invandringen av sunni-muslimer och muslimska bröder i Europa.
Det var verkligen på tiden.