Den lilla norska orten Drevsjö, inte långt från gränsen mot Sverige i höjd med Idre, har fått nog.
I flera år har den lilla orten utsatts för brott och inte sällan av östeuropéer som kommer från den svenska sidan.
Inbrott, stölder, dieselstölder och överfall har fått invånarna i den lilla orten att reagera och när nu polisen inte har resurser att rycka ut på alla larm, har man tagit saken i egna händer. Man har bildat ett medborgargarde, bestående av 25 man som delar på uppgiften och kör runt under nätterna för att upptäcka och förhindra brott, samtliga utbildade jägare. ”Vi äger vapen och har också annat i bilarna”, säger en av jägarna i nyhetsinslaget och tillägger att ”vi har en skyldighet att försvara vår hembygd när polisen inte klarar det”.
Källa: TV 2 Norge

Ni kan slå är i arschlet på att polisen kommer att få alla tänkbara resurser för att ta är i motsats till att ta de som ni försöker försvara äer emot
Det kommer nog snart här också. Jag är iaf inte främmande för det…
För som sagt, kan inte polisen säkra min trygghet och min egendom, då får jag själv göra det!
Hm, ska nog åxå bilda ett garde i skärgården så vi slipper alla jävla babber, östeuroperiska pack som tar våra båtmotorer, inbrott mm.
De väpnade motståndet vaknar. Inbördeskriget ….
Som staten bäddar får vi ligga i.