Semesterresan

Insändare

SEMESTERRESAN

En helt ny och fantastisk semesterform har sett dagens ljus  och på mycket kort tid vuxit från ingenting  till en enorm utbredning och en 100%-ig succé!

Förväntansfulla resenärerna kommer  i  hundratusental och  likt lämmeltåg bokstavligen väller dom nu  in i semesterparadiset!    Det är milslånga köer vid gränserna  men landets regim har varit förutseende och  öppnat turistkontor  lite överallt i världen som kan ta hand om,  förbereda och informera semesterfirarna på ett effektivare sätt  om   alla deras möjligheter, rättigheter och förmåner.  Och för att effektivisera insläppet  så har  både  pass ,  visum  och ID-handlingar avskaffats,  och varken  resevaluta eller kreditkort erfordras  heller eftersom pengar finns i överflöd på resmålet och är bara att hämta efter inresan!   Som kungligheter  reser man och allt som behövs och mer därtill finns sedan väntande i det nya paradiset  och står till turisternas  förfogande  i bästa lyxförpackning när dom gyllene portarna öppnas, ja öppnas och öppnas, dom står alltid vidöppna numera för att i möjligaste mån inte avskräcka någon potentiell turist! 

Man  möts redan på  flygplatsen  av en hel stab djupt bugande turistvärdar  som kivas och slåss sinsemellan om  att få vara till lags och passa opp nykomlingarna och artighetsfraserna är avklarade så   bär jubelkortegen  av  till deras speciellt  framtagna och utvecklade lyxboenden!   Inget lämnas åt slumpen, allt måste klaffa till 100%  och endast det allra bästa är gott nog eftersom det är av yttersta vikt att dom får ett gott intryck av landet så att ännu fler av deras bekanta och bekantas bekanta kan/vill  komma och ta del av all lyx och överflöd i det nya paradiset!   En god renommé  är nyckeln till denna enorma framgång!

Och nu kan festen börja!   Tonvis med specialbeställd mat för var och ens  behov och vanor är naturligtvis redan fixad och rena självklarheter för trivseln, märkeskläder av bästa kvalitet hänger  i  garderoberna  i långa rader, det är bara att välja.  Nya TV apparater, mobiltelefoner och datorer av senaste modell,  cyklar,  hyrbilar, pengar och allt vad Du kan önska Dig finns på plats, tända ljus på borden och  frukt  från världens alla hörn i dom dignande korgarna!  Varje enskild resenär  har förstås också tilldelats en  alldeles egen uppassare (butler) som  beordrats  att lyda   minsta vink och nyck 24 timmar per dygn!  Läkare, tandläkare,  rådgivare, psykologer, handledare och advokater står också dom  underdånigt bugande  i  långa rader  och till  gratis förfogande. 

I helpensionen  ingår också obegränsad tillgång till museibesök,  teatrar, konserter och  andra föreställningar och nöjen samt  resor och upplevelser i  landet.  För dom som önskar finns det  även  kurser i landets språk där alla deltagarna erhåller lön och extra bonusar  för att delta!    Och  för att  tillfredsställa besökarna ytterligare så erbjuds  också gratis körkortsutbildning och bilar, snabbutbildning med  sänkta utbildningskrav!   Även  pilotutbildning, PPL. finns att få för turisterna, helt gratis naturligtvis.  Dom måste till varje pris bli belåtna och trivas och därför existerar naturligtvis  inga begränsande budgetramar!

Allt detta för  besökarnas välfärd  och att dom skall locka ännu fler att komma till detta  fantastiska paradis där allt är gratis och allt är tillåtet och där man får lön för inget arbete!  Kan det bli bättre! Dom unga besökarnas  familjer i hemländerna erhåller  tämligen omgående specialdesignade inbjudningskort   till detta nya gyllene  land  fyllt med guld och gröna skogar i överflöd och dom nyanlända åtnjuter per omgående samma ofattbara lyx och överflöd som sina barn och barn barns barn, kusinbarn och lånebarn  gjorde när dom kom och gör fortfarande och kommer så att göra livet ut!    Och skulle dom dö i det nya landet så finns det speciella dödspolare som tar hand om turistliken och begraver dom på speciella kyrkogårdar anpassade  efter deras egna framtagna krav!

Stora luxuösa  villor exproprieras  (konfiskeras)  regelbundet från den värdelösa urbefolkningen och tillställes dom nya anländande storfamiljerna!   Nya vitvaror och möbler gratis varje halvår eller ännu tidigare vid behov!  Landet har en rik kultur och unik historia och därför finns det  också många  stora pompösa  slott och herresäten som nu  förvandlas och anpassas  på löpande band efter dom nyanlända turisternas  önskemål och krav!  Här gäller det första klassens  boende för första klassens VIP turister!

Sen  finns det företagsamma semesterfirare  som inte nöjer sig med  detta, utan söker andra utmaningar och spänning, s.k.  upplevelsesemestrar  och börjar därför  att snatta, stjäla, råna, bedra, våldta, mörda,  vandalisera, sälja narkotika, vapen och stöldgods, kidnappningar,  djurplågeri, utpressning,  mordbränder och  terrorverksamhet.  Landets generösa lagstiftning tillåter  utan problem alla dessa pojkstreck,  dock under två förutsättningar:              1. Brotten måste begås mot landets egna invånare.      2. Semesterbesökarna får inte vara  äldre än 18 år. Åldern styrks  dock på ett mycket tillförlitligt sätt,  nämligen muntligen  av turisten själv vid ankomsen  till landets välkomst kommite , en kommite som varken får tvivla eller ifrågasätta lämnade uppgifter!  Uppger  besökaren  att han är 15 år men har stort yvigt skägg och 46 i skonummer  så ifrågasätts aldrig detta på minsta sätt av landets  välutbildade turistvärdar!  Turisten  har alltid rätt och ljuger aldrig!  Ev. tvivlande värdar avskedas omgående och ersätt med nya och mer kvalificerade och 100% troende värdar!

Alla är glada och lyckliga, besökarna är glada för deras ekonomiska  och bekymmersfria slutförvaring i detta härliga land, beslutsfattarna och initiativtagarna till lyxresorna är glada för att  deras självpåtagna gloria nu strålar ännu starkare och ursprungsbefolkningen som betalar allt detta är naturligtvis också glada och lyckliga eftersom myndigheterna beordrat dem att vara  tacksamma, glada och lyckliga!  Skulle någon ändå tvivla på att det inte är  äkta glädje dom känner så bestraffas dom tills dom  insett att detta är frälsningen och den sanna glädjen och lyckan trots allt!  Alla skall vara   lyckliga  i detta fantastiska semesterparadis.   Och för att lyckliggöra landets urbefolkning ännu mer så har en speciell  nationaldag instiftats av landets regim  och man är även  ledig från jobbet den dagen och uppmanas  därför att fira, dansa, skratta och vara glada!  Men  denna stora högtid är egentligen tillägnad  alla dom nya turisterna, något som urbefolkningen hålls ovetande om!    Och som höjdpunkt på nationaldagsfirandet så delas under pompa och ståt gyllene välkomstdiplom  till alla dom nya besökarna  för deras enorma vänlighet att komma till detta nya land och välsigna dom enbart med deras blotta närvaro!   Och här ges ursprungsbefolkningen ännu ett gyllene tillfälle till genuin lycka genom inplanterade   hurrarop och ändlösa jubel  Ja, jubel och jubel, åtminstone så står det så i media dagen efter så att ingen ska missta sig på folkets verkliga lycka, väl och ve!!   Sedan fortsätter firandet med musik, sång och dans från världens alla hörn, alla utom ett!

Och tänk att inget annat land i hela världen kommit på detta geniala sätt att lyckliggöra all världens folk, visst är det  märkligt?

Nu tar jag själv också en välbehövlig semester och jag ber samtidigt att få önska Er alla en riktigt skön och problemfri helsvensk sommar!

Vänligen, Janne

4 thoughts on “Semesterresan

  1. Att helt medvetet släppa in fienden i landet är ingenting annat än landsförräderi och dom skyldiga bör naturligtvis också bestraffas som landsförrädare!
    MVH
    Janne

KommenteraAvbryt svar