BORÅS. – De har startat ett krig. Är det så här polisen vill ha det så kommer vi bara att ge tillbaka hela tiden, säger en av ungdomarna till BT.
En polisjakt på torsdagen ska ha varit upprinnelsen till gårdagens bränder och skadegörelse. På torsdagseftermiddagen var ungdomarna, i 17-18-årsåldern, ute och körde moped på Hulta. Den ena av dem, föraren, hade hjälm men det hade inte hans kompis som satt bak och blev skjutsad. Färden gick fort, i 60-70 kilometer i timmen.
– Det var två personer som försökte undkomma på en trimmad moped och körde omkull. De sprang till skogs och vi beslagtog mopeden. I anslutning till det hittade vi en motorcykel som också misstänks stulen, säger Anders Cronehag, kommissarie och operativ chef på Boråspolisen.
-Pettersson undrar hur ungdomarna tänker, om de tänker. Startar upplopp med bränder och skadegörelse för att polisen försöker göra sitt jobb…eller är det bara en anledning för bilgrillar- och stenkastarkulturen från medeltiden att få utlopp för sina känslor.
Det är bara en påhittade anledning muslimasen väljer, för att kunna förstöra vårt land på ett logiskt motiverat sätt inför oss, och pk-pressen. Så att folk och denna tycker synd om dom ”utsatta”, istället för att fördöma och bekämpa dom svinen.
Ja vad snordyveln säger är att vi gör vad fan vi vill,
och om det inte passar polisen så blir det krig.
Ja snacka om storkäftar !
Sätt in nationella insatsstyrkan och ge blattarna på pälsen. Ut med dessa föroreningar ur landet. Nationella insatsstyrkan bör göra nån nytta inte bara fika och spela innebandy.
Sig Sauer P225, P226, P228, P229, P239 eller CGA5P mot snorungar och gatstenar låter inte som ett krig för mig.
Låt polisen göra skäl för sin lön och repatriera slynglarna.
Så länge skribentidioterna fortsätter att få det till polisens fel så länge kommer detta att fortgå.