GAZA. Flickor och pojkar ska separeras på både skolor och universitetet. Det är innebörden av en ny lag som införs i höst i Gaza av Hamas.
– Vi vill ha en modern lag, de två gamla var föråldrade, säger Walid Mezher på utbildningsministeriet.
– Det handlar om traditioner. Jag skulle inte låta mina systrar studera vid ett blandat universitet. Det är helt enkelt inte bra.
Bashar Khaldi tycker att den nya lagen som skärper kravet på uppdelning av flickor och pojkar inom utbildningsväsendet är bra. Han studerar vid Islamiska universitetet där undervisningen redan är könsseparerad.
-Pettersson inser att de är tammefan i mig dumma på riktigt. ”Jag skulle inte låta mina systrar” och ”det är helt enkelt inte bra”.
Undrar hur många könsseparerade och muslimska universitet det finns bland världens 100 främsta?

Har tyvärr sett universitetsbetyg från både Egypten, Algeriet och Quatar. Högsta betyg i engelska fick en bekant till mig som jag brukar kommunicera med. Ärligt talat har jag svårt att förstå vad han säger på engelska. Deras ”utbildning” är ett stort skämt. Det viktigaste för att få ett bra betyg i vilket vetenskapligt ämne som helst är att vara bra på Koranen.