En fundering

Vi vet att majoriteten av de som anlänt till Sverige de senaste 20 åren och fortfarande anländer i stora skaror, är personer från länder med hög korruption, ständiga konflikter, kvinnofientlighet och där demokrati i bästa fall är ett ord på ett papper.

Det vi nu ser är att dessa personer allt oftare och i allt större antal väljs in i styrelser, ledningar och inte minst i politiken. Då ställer sig den givna frågan. Lämnade de korruptionen, konflikterna, kvinnosynen och de odemokratiska tankarna bakom sig, innan de tog klivet över den svenska gränsen, eller kommer framtidens svenska medborgare att tvingas se hur landet förvandlas till något som de nyanlända säger sig ha flytt ifrån?

5 thoughts on “En fundering

  1. Varg i Veum – Varg i veum, av fornisländska vargr i véum, "dråpare (förbrytare) i helgedomen", var en fredlös person. "Veum" är dativ av vi, ett gammalt ord för helgedom eller kyrka. Ursprunglig betydelse en brottsling som begått brott inom ett helgat område, som en kyrka. Ordet "varg" betydde förr "våldsverkare". Gammalsvenska vargher betyder både varg och våldsverkare, förstörare. "Varg" användes som ett noaord för "ulv" som vargen tidigare kallades. I överförd betydelse: allmänt avskydd människa, persona non grata. Varg i veum motsvaras av det från tyskan lånade fågelfri.
    Varg i Veum skriver:

    Man hoppas ju att i ett välfärdsland som sverige så behövs inte korruption, men som vi sett även hos etniska svenskar så går den inte att utrota. Men korruption bland makthavare och korruptionsutsatta postitioner är inte någon kultur, som t.ex. det tydligen varit i grekland. I Sverige har det varit mer kultur att man gör rätt för sig. Det ligger i uppfostran att man värnar det gemensamma. Man har lärt sig förstå sin roll i helheten, vilket naturligtvis är grunden till att sverige (och väst öht) lyckats skapa livsdugliga samhällen som folk flyr till från länder som inte har denna kultur.

    Så visst är frågan relevant i och med att korruption är mer eller mindre inympat i kulturer som de flesta flyktingar kommer ifrån. Lägg därtill klankulturen där det handlar om att gynna klanen i första hand så har man en bra grogrund för korruption.

  2. Vad vänta du dig, Pizza och Kebab är införlivad i den Svenska kultur vid detta laget, och så kommer detta att ske med DERAS syn på demokrati och jämställdhet och korruption. Detta kommer att bli vanliga inslag i den Svenska kulturen.
    Början ha man set i den nedtonade händelsen när anställda Vinstmaskiner började sälja PUT inifrån Invandrarverket

  3. Jag har en fundering,Fins det inga möjligheter att ta det Svenska medborgarskapet Från regeringen inklusive alla i 7 klövern. Det måste finnas någon skrivelse i grundlagen.Att man skall arbeta för Sveriges folk och inte alla bidragsparasiter som väller in i stora horder och kräver att bli försörjda på livstid!!!!!!

    • Vi kan förändra grundlagen med två riksdagsbeslut med val emellan och vi kan ta tillbaka ratificeringen av FN:s deklaration av de mänskliga rättigheterna och Europakonventionen. Det sistnämnda omöjliggör vårt medlemsskap i EU eftersom det är ett villkor för det vilket jag ser som en ren bonus. Nu tror jag inte att EU skulle kasta ut oss eftersom vi är nettobidragsgivare och ”money talks”.

KommenteraAvbryt svar