Det är hårt i israeliskt fängelse

Nya regler om försämringar av villkoren för palestinska terrorister i israeliska fängelser har antagits.

  1. 9 % fet keso byts ut mot 5 % filmjölk till frukost.
  2. Tillgången av fri mat, antal portioner kommer att bestämmas av kökschefen.
  3. Internet får användas max 4 timmar per dag.
  4. Luftkonditionering kommer att tillåtas att använda endast under extremt.
  5. Endast israeliska TV-kanaler kommer att finnas tillgängliga.
  6. Avgångsvederlag från fängelset minskar.
  7. Mängden besök av släktingar begränsas.
  8. Begränsning av inköp utanför fängelset och leverans till cellen (betalning med kreditkort) till endast 400 sheckels (c:a 730 kr) per månad. Tobaksartiklar berörs inte av begränsningarna.
  9. Användning av mobiltelefon endast under dagen.
  10. Endast israelisk press är tillåten att besöka fängelserna.

Fångarna har redan skrivit ett brev till FN-kommittén för mänskliga rättigheter om den fruktansvärda tortyren som sionisterna utsätter fångarna för.

-Pettersson tycker det ser ut som kravmaskinerna har samma krav på lyxliv där som här. Uppgifterna kommer från en rysk/judisk kvinna bosatt i Israel.

5 thoughts on “Det är hårt i israeliskt fängelse

  1. ..och hur hade den hos Hamas fångne israeliske soldaten Gilad Shalit, som satt inspärrad i många år???? (2006-2011)
    Hade han ens dagsljus???
    Men förstås, han var ju en Untermensch, en jude…

  2. What the hell
    Detta är ju sjukt internet och mobiltelefon ?
    Jag satt på en öppen anstalt för lite ”militärkrångel” 2 månader
    Där fick jag inte ens se en dator och ännu mindre svamla i mobil
    Det fann en kiosk som var öppen 2 timmar en gång i veckan
    Besök på lördag/söndag och röda dagar och endast föranmälda med personnr mm
    Inte fan klagade jag

  3. Varg i Veum – Varg i veum, av fornisländska vargr i véum, "dråpare (förbrytare) i helgedomen", var en fredlös person. "Veum" är dativ av vi, ett gammalt ord för helgedom eller kyrka. Ursprunglig betydelse en brottsling som begått brott inom ett helgat område, som en kyrka. Ordet "varg" betydde förr "våldsverkare". Gammalsvenska vargher betyder både varg och våldsverkare, förstörare. "Varg" användes som ett noaord för "ulv" som vargen tidigare kallades. I överförd betydelse: allmänt avskydd människa, persona non grata. Varg i veum motsvaras av det från tyskan lånade fågelfri.
    Varg i Veum skriver:

    Wow…är det svensk kriminalvård som byggt upp israels?

KommenteraAvbryt svar