Nej tack till Kosovo i EU

Gerard Batten, en brittisk parlamentsledamot, säger att folk från det ”laglösa” landet Kosovo  inte borde få en öppen dörr att komma in i Storbritannien.
Vi har redan massor av kriminella från Kosovo i London, trots att de ännu inte är medlemmar i EU, säger han.
EU-inträdet skulle göra det möjligt för ännu fler att komma. Vi har redan tillräckligt med brottslingar därifrån, så tack så mycket.
Herr Batten säger till The Daily Telegraph, att hans parti motsätter sig fler nya stater i EU eftersom det ger deras medborgare automatiskt tillträde till Storbritannien.
Kosovo är ett särskilt dåligt exempel eftersom det är en usel och laglös stat med skenande brottslighet. Vi vill inte öppna vår dörr för fler brottslingar från Kosovo, vi har tillräckligt med invandrade brottslingar redan. Titta bara på brottsstatistiken för rumäner i London till exempel.

TheDailyTelegraph

Ca 90% av Kosovos befolkning är muslimer. Wikipedia

One thought on “Nej tack till Kosovo i EU

KommenteraAvbryt svar