Hamas: USA och Europa hjärntvättar barn

Rörelsen Hamas som regerar i Gazaremsan uppmanar palestinska föräldrar att inte skicka barn till Europa eller USA. Sådana resor, som organiseras av FN, hjärntvättar ungdomar, förkunnade islamisterna i en video som de lagt upp på internet.

Som ett alternativ föreslår Hamas FN att ordna resor för unga palestinier resor till Jordans västra strand, flyktingläger i arabländerna eller pilgrimsfärder till Mecka.

Resorna som väckt islamisters missnöje är avsedda bara för de barn vars föräldrar själva begär det.

-Pettersson inser att Hamas är livrädda för att några barn skulle kunna få idéer om demokrati och jämlikhet…

Rysslands röst 

One thought on “Hamas: USA och Europa hjärntvättar barn

  1. Såg för några dagar sen en propagandafilm från Nordkorea. Den nye presidenten gör många filmer med sig själv som älskad hjälte. Men det här var en film för att visa den egna befolkningen (som har det mycket svårt) hur eländigt det är i bl a USA. Hur folket svalt och inte hade riktiga bostäder eller jobb och ingen teknologi.
    Så jag misstänker att Hamas inte vill visa hur det är i ”normala” länder så att deras folk inte ska klaga. De borde använda alla pengar de får till att bygga skolor, sjukhus och infrastruktur. Varför inte skapa lite arbetstillfällen samtidigt?

KommenteraAvbryt svar