Islamister: ”Vi ska utplåna Israel den 7 april”

israel-hacked1
israel-hacked1

Nio islamistiska hackargrupper meddelar att den 7 april ska de ”utplåna Israel från nätet”. Både statlig och privat webbkommunikation i Israel ska lamslås, rapporterar tidningen Cyberwarzone (CWZ). Attacken har döpts till #opIsrael.

 Alla hackargrupperna har tidigare angripit israeliska eller judiska mål på nätet. Vid en samordnad offensiv av detta slag kan de vålla omfattande skador. De nio samverkande islamistgrupperna är: AnonGhost, Mauritania HaCker Team, Ajax Team, MLA, Moroccan Hackerz, Gaza Hacker Team & Gaza Security Team, Anonymous Syria, ZHC, The Hackers Army

En anonym specialist som citeras av Cryptome bedömer hotet från grupperna: Our analysis to the moment shows not much of coordination between these groups contrary to the popular belief and the sum of human resources all together to the best of our current analysis is not more than 50 individuals.

The collectives with Arab leanings are not much advanced, have ties with residents of European and U.S and they are mostly relay on Dumps and Botnets. The teams with Pakistani, Syrians and Lebanese members are more advanced, and reported to have ties with governments.

Iranian teams are just using the situation to harm Israel and U.S interests and reported to be directly funded by IRGC and MOIS, the Iranian Intelligence.

Israeli-flag

#opIsrael-attacken bör således framförallt ses som ett nytt Iran/Hizballah-angrepp mot Israel. För att ge en bild av omfattningen på attackerna:

CapoO_TunisiAnoO, en medlem i Moroccan Hackerz, påstår sig ha hackat över 1.200 israeliska hemsidor sedan 2011.Man kan dock räkna med att IDF är väl förberedda på denna typ av angrepp.

”The Israel Defense Forces has defined cyber warfare as the fifth realm of warfare, alongside land, sea, air and space. The IDF has established a command dedicated to cyber warfare that brings together personnel from the Intelligence Branch and the Teleprocessing Branch to ward off cyber attacks.”CWZ

JIHAD I MALMÖ

Det går åt helvete!

Stora ord av så små pojkar, men de har väl sin mamma med sig. För vem ska annars trösta dem, när inte ens Allah och hans Pedofil är med dem längre. Småpojkar är i stort behov av mammas berömmande ord, även när det går åt helvete.

Det som behöver hackas är ju deras egen potatis, men det är ju barnen för små till. De måste först få leka krig och gå omkring med bombbälten, och spränga sig i luften. Då kommer mamma också efter och tröstar, även när det går åt helvete. /Olli Rein

Ja då får vi se hur dessa hackers lyckas. Hittills har de endast lyckats slå ut barncancerfondens hemsida, vilket araberna tyckte var särskilt bra gjort. Ja varför ska de stackars cancersjuka barnen ha en hemsida, det är ingen i arabvärlden som är intresserade av det i alla fall.  Men Hitler och Himmler blir väl glada nere i helvetet

13 thoughts on “Islamister: ”Vi ska utplåna Israel den 7 april”

  1. Nu gäller ju det här inte blodigt krig man mot man utan det är ju ett ett antal hackers som har fått reklam på detta sätt, och de ska nu som första ställe utplåna Israel från nätet. Men även det kan få mycket oönskade effekter, men Israel kanske inte låter sig kastas ut ens från nätet. Istället, så
    kanske de gör motanfall och slår ut en flera eller t.o.m.alla. Det sista skulle i vart fall inte förvåna mig. När det gäller hjärnornas krig, så har jag svårt att se hur araberna, med sin låga IQ ska ha någon chans alls.

  2. Ganska bekvämt och bra om judar och muslimer tar kål på varandra, då har vi kommit en bra bit på väg till ett bättre och fredligare samhälle.
    Nästa fas blir att tussa ihop negrerna och zigenarna, eller varför inte flytta zigenarna till Afrika tillsammans med våran egen 7-klöver och kommunernas alla landsförrädare!
    Vänligen
    Janne

    • Janne vad tjänar du på att judarna försvinner. Det blir ju då Europa som blir nästa mål för araberna. Tror du att om du matar krokodilen med judar att den kommer att lämna dig ifred. Som det är nu, så tar världens näst bästa krigsmakt Israel fighten med sina arabiska grannar. Det är de bra på. De är ju hittills obesegrade.
      Länge leve Israel!

  3. Och Sion skapar opinion för bombning av Iran. Nyss var det 20 miljoner ”förintade”. Var är ert kritiska tänkande?
    Araber och islam har inte skapat något av högre teknisk höjd och ni tror det finns ”hackergrupper” som kan ”förinta” Sion? Hahahaha

    • @Holohoaxx
      Vem är det som har snackat om förintelsen mer än du? Jag drar inte upp den i tid och otid, och ingen annan här heller, och siffran 20 miljoner får stå för dig, så högt har jag inte hört någon gå, men du kanske vet vem.
      När sanningen får råda så talar man om 5-6 miljoner judar, 0,5 miljoner Zigenare och några hundratusen handikappade och homosexuella. Araberna skulle väl kunna tänka sig en Judenfrei Welt, och då kommer man upp i 17-18 miljoner judar. Sen sysslar de ju redan idag med att hänga homosexuella, inte minst i Iran och Saudiarabien. Tvåan och trean på listan över statsmördade människor, medan Kina ohotat vinner år efter år med mellan 7-11 tusen. Så här finns inte några miljoner. Då får man gå till folkmorden och då toppar gamla Sovjet och gamla Kina på allt från några 10-tals miljoner till 100-tals miljoner, beroende på vilken nationalitet forskarna har. Kan det vara dessa du avser?

      • Jag frågade ju dig om du själv ville bli i gasen, i gaskamrarna i Polen, men jag fick inget svar. Har du inget, eller vill du inte svara?

  4. Ha Ha dessa stackars islamidioter som ju gått på pumpen sen 1948 i sina försök att utplåna Israel. De är helt enkelt för dumma för att lyckas.

    • Osborn! Den farligaste individen är ju den som ingenting har att förlora sägs det. Det flesta av dem du nämner bor ju redan i det helvete de skapat åt sig, så det är inte förvånande om de efter sin död hoppas få något bättre? Som de svenskar vi är måste vi ju hjälpa dem! – Men det finns 1 problem: Hur skall man göra för att få ut sin AK 5:a, samt gärna också en Carl Gustaf + massor med ammunition? Någon som vet? / 69-årig hjälpsam pensionär

      • Vad hjälper vapen och ammunition,när ”kämparna” blundar och skjuter rakt ut i luften,under sina vild skrik ”Allah akba” !!
        Som Tony o.osborn skriver,är dessa figurer inte speciellt ägnade åt normala krigsinsatser.
        Bengt skulle du kunna tänka dig,att leda dessa ”styrkor”,mot framtids segrar?
        Möjligen kan de lägga falska förrädiska fällor
        ,med skydd av sina barnsköldar !
        Men detta lär inte hjälpa dem mot en av världens starkaste armèer..

      • Nu impar du på en gammal artillerist och infanterist när haubitsen inte längre finns. Jag är 6 år yngre än du, men har aldrig ens sett en AK5. Men jag är ingen vapenkännare av stora mått heller. Är Carl Gustav lika med K-pist m/45 eller är det GRG/m47 eller 48 chansar jag med. Har för mig att den också heter Karl-Gustav. Det finns en nyare variant idag av grg m/86 eller m/87 gissar jag på där. Ett synnerligen bra tungt infanterivapen, som också finns några av på ett artilleriförband.

      • Du får gå med i hemvärnet Bengt Lundström, om du vill dö med vapen i dina händer. Jag tror inte att de har någon åldersgräns. Ser nog mer till ett läkarutlåtande.

KommenteraAvbryt svar