Malmös kris allt djupare

Malmö som stad präglas av en allt djupare ekonomisk kris, Malmöbon blir allt fattigare, arbetslösheten stiger och utanförskapet drabbar allt fler.

Dessa dystra ord står i en krönika som Skånskan publicerar. En faktor som hållit Malmö flytande är skatteutjämningssystemet, men allt eftersom rikare kommuner brottas med sina problem kommer nettobetalarna till systemet att minska och en av de stora förlorarna lär bli Malmö. Malmös skattekraft är redan idag sämre än i en kriskommun som Botkyrka och en av orsakerna är att många Malmöbor väljer att lämna staden för att pendla från andra kommuner där de numera bor och betalar sin skatt.

Krönikören skriver att Katrin Stjernfeldt Jammeh som efterträder Ilmar Reepalu, har en svår uppgift framför sig när skolan, vården och omsorgen måste rustas upp. Vad Malmö behöver idag är fler företag, fler arbetstillfällen och ett ökat antal invånare med höga inkomster. Idag är situationen den att de som flyttar till staden är fattiga studenter och invandrare som är beroende av bidrag. Ekvationen går inte ihop och det märks när besparingar nu görs över nästan hela linjen.

Källa: Skånskan

Från denna dystra prognos över Sveriges tredje stad, är det inte svårt att ta steget över till Detroit. Den amerikanska tidningen Forbes har kartlagt USA:s mest eländiga städer och här ståtar just Detroit överst på den inte så smickrande listan. Hög brottslighet, hög arbetslöshet, hög utflyttning och ett vikande skatteunderlag är några av de faktorer som gett Detroit namnet som ”USA:s mest eländiga stad”.

”Detroit är mitt uppe i en förvandling”, säger stadens borgmästare och skyller samtidigt Forbes för att ha lagt till variabler i sin undersökning som påverkar Detroit som stad och därav den placering på listan man innehar. Att skylla ifrån sig ett misslyckande är något som Detroits ledande politiker verkar ha gemensamt med Malmös och tveklöst har bägge städerna problem som bygger på de faktorer som lett utvecklingen åt fel håll.

Källa: SvD

Forbes artikel kan ni läsa här och ett bildspel över USA:s mest miserabla städer ser ni här.

 

 

5 thoughts on “Malmös kris allt djupare

  1. 4,2 miljarder får Malmö genom det kommunala skatteutjämningssystemet.
    Det räcker inte med fler höginkomsttagare i Malmö, Det behövs fler som betalar skatt också, den svarta ekonomin är enormt utbredd.

  2. Ja Ilmar Repalu måste känna sig stolt över det
    moras han lämnar efter sig, för förstånd att skämmas
    har han säkert inte, för om han haft det så borde han
    ta sitt Pick o Pack och flytta tillbaks öster om Östersjön

  3. Tack för länkarna till Forbes. Inte blir man glad av bilderna tvärtom, såg mycket av misären i USA på 70-talet, trodde då i min entusiasm att det skulle nog bli bättre, så är det istället ännu värre. Har stor sympati för de som tvingas leva i detta elände. Men min sympati gör ju inte livet bättre för de som är drabbade. Etablissemanget var de än finns har en stor skuld till folket. De har inte skött sina uppgifter korrekt och hela tiden sticker egoismen och korruptionen fram sitt ”fula tryne”. Ju fler vi blir globalt ju större problem…………………orkar inte, bakar en kaka istället. För mycket verklighet just nu.

  4. Vi borde stödja Malmö, så att det fungera som en Stängd infektionsenhet/karantän och håller den Muslimska infektion kvar inom ett begränsad område. med tanke på den ”fredliga” muslimska kulturen kommer ändå inom kort deras självsanering att ta överhanden när alla etniska Svenskar ha flyttad och inte kan rånas/utnyttjas länge. Vår egen lilla ”Gazastrip” Rätt så lustig ”Ship to Malmö”.

KommenteraAvbryt svar