Fler partiet vill nu se hårdare straff för brottslingar.
Först ut var Moderaterna som vill se hårdare straff och ett kronvittnessystem. Ny kontrar Socialdemokraterna med att de också vill se hårdare straff och ett införande av ett kronvittnessystem.
Bra tycker jag, då det daltas med brottslingar alltför länge och inte på bekostnad av brottsoffren.
Förresten, jag ljög lite i början. Varken M eller S var först ut med förslag om hårdare straff och kronvittnessystem. SD har lagt dessa motioner i riksdagen vid ett flertal tillfällen, men röstats ned av övriga partier. Då finns det egentligen bara tre svar på att partierna plötsligt anammat SD:s politik.
- Det är valfläsk för att stoppa flykten till SD och eventuellt locka tillbaks de som redan flytt.
- Man anser innerst inne att SD lagt fram fler bra förslag, men vågar inte erkänna det.
- De två stora partierna försöker trevande att närma sig SD för att få makten efter valet.

Alliansen är 7partier…….ska nu alla dessa 7 assimilera in ett åttonde parti osså??
Detta jippo som finns lite här och där: ”Vi gillar olika!” Kan inte SD få vara lite olika och kanske få väljare på¨det osså……alla partier kan ju inte jaga allt som folket gillar…det är riktigt oseriöst…..jag menar brott och straff har ju funnits så länge att man borde ha hittat sin linje i de flesta partier…. Eller hur?
Hoppas inga väljare sväljer lögnerna från dessa
usla partier, att vara så in i h….te feg att rösta
emot bra förslag bara för att dom kommer från SD,
och sen återkomma och vilja införa samma åtgärder,
visar på att dessa båda partier är verkligt usla.och
oärliga! Man vet om att förslagen från SD är bra,
därför måste dom krumbukta sig och rösta nej.
All of the above?
Men vi trogna röstare vet att valfläsket ruttnar bort efter valet.
Sedan tror jag inte att de som nu förstår hur manipulerade de har blivit genom åren kommer tillbaka till S och M, Jag tror SD’s nya röster är bestående!
Så sant som det är sagt…