Islamister skulle halalslakta pastor

Emri Karaali
Emri Karaali

Turkiska säkerhetspolisen har slagit till mot en islamistisk terrorgrupp i staden Izmit och gripit 14 misstänkta. Islamisterna skulle angripa en luthersk kyrka och halalslakta pastorn Emre Karaali.

Den lilla protestantiska församlingen består bara av ett tjugotal personer, samtliga konvertiter från islam. Staden Izmit, strax öster om Istanbul, har starka salafistgrupper som särskilt hatar kristna som konverterat från islam.

Pastor Karaalis företrädare, Wolfgang Hade, stod under ständigt polisskydd sedan polisenfunnit honom på islamisternas dödslista efter mordet på tre protestanter i en kristen bokhandel i Malatya 2007.

Denna gången avslöjade polisen att två islamister infiltrerat församlingen under ett helt år. Terrorgruppen hade foton och namnlistor på församlingens medlemmar, ritningar på kyrkan och pastorns bostad liksom noteringar om pastorns dagliga rutiner. Man fann också skjutvapen och slaktknivar.

Gruppen avsåg att skära av halsen på Karaali, liksom en islamistgrupp gjorde med personalen i den kristna bokhandeln. De torterades i tre timmar innan de halalslaktades.
halalslaktad kalv

En protestant som besökt den lilla församlingen berättar om hur lokala islamister mordhotar de kristna och kastar sten på dem efter gudstjänsterna. Kyrkan har tidigare utsatts för bombattentat.

JIHAD I MALMÖ

Ja med sådan här islamisering så måste man verkligen sätta stopp på det som här händer, men Olli tror inte att president Erdogan har något eget intresse att sätta stopp på sina salafisters mördande av kristna. Jag håller honom för att vara lika galen som Salafisterna och vår egen utrikesminister Carl Bild lika galen om han fortfarande anser Turkiet som en värdig medlem av Europeiska unionen. Så länge Sverige är medlem, anser jag inte dessa islamister bättre än några andra länders, och anser att vi inte ska ha något med Turkiet att göra, förrän deras ledare åter har sekulariserats. Om de vill fortsätta sin ingångna väg, så finns ju inte mycket som talar för dem, när det gäller medlemskap bland demokratiska länder. Turkiet får välja väg, det går inte att vara islamister och ha diktatur, när det gäller att ansöka om ett medlemskap i EU. I vart fall inte innan Sverige hart gått ur, anser Olli

KommenteraAvbryt svar