Det nya svenska folkhemmet.

En bild från den stora flyktingindustrin i Sverige under sensommaren och hösten 2012. Vi har aldrig tidigare haft så dåligt om lägenheter i landet som idag, ändå tänker politikerna klämma in minst 54 000 flyktingar till, trots att de flesta nu tvingas leva kvar i migrationsverkets lokaler månadsvis och vartefter flera kommer ökar givetvis bostadsbristen. Vår statsminister har inget annat att säga, än att det kommer att uppstå fördjupade konflikter och sprickor, som Åkesson kommer att utnyttja. Det är mycket spydigt sagt av den som har försatt oss i detta dilemma, och som inte har några förslag på hur man tänkt sig lösa situationen. Dessutom har det nu hunnit bli 700 000 invandrare som går till jobbet varje dag. Jag undrar då varför vi tvingar våra egna oftast välutbildade ungdomar att jobba främst i Norge. Det står 14 minuter på videon, men den är inte mer än 9 minuter. Så ni inte drar er för att titta, för att ni tycker att den är för lång. Den kan också ses från ungefär 4 minuter till slutet vid 9, då blir den bara 5 min. och det viktigaste kommer med. Jag har nu sett att det finns minst två olika versioner, varav den ena är på de 14,5 minuter som det anges på videon. Men 4-9 minuter täcker det viktigaste.

6 thoughts on “Det nya svenska folkhemmet.

  1. Märkte ni att nu har summan som masar sig till
    jobbet ökat med 100 tusen från det mantra på
    600000 som Ullenfjant kört hårt med dom sista åren.
    Att många är låtsasjobb, avlönat av skatteslavarna,
    det glömde den store mogulen att tala om.
    Om inte detta skadedjur till statsminister avlägsnas
    från sin post, så kommer detta landet att gå in i ett
    evigt mörker.

  2. Krig är fred! Oligarki är demokrati! Demokrati är bara populism! I sann nyspråklig anda kallar man arbetslöshetsinvandring för arbetskraft-d:o!
    Kan politikerna skämmas?

  3. Arbetskraftsinvandringen, vart ser man den i Rosengård, Angered, Bergsjön, Rinkeby osv, som Reinfeldt snackar om? Förutom på den lokala pizzerian då förstås. Sverige kommer gå åt helvete.

  4. Usch jag orkar inte se skiten! Och den där j-vla Romson som skall bestämma vad svenska folket skall tycka. Kan inte hon föregå med gott exempel och låta ett par ensamkommande bo hos henne?

KommenteraAvbryt svar