Lögnerna om Jollen fortsätter

Igår var Migrationsverket på besök på det enligt media ”hårt kritiserade asylboendet” Jollen i Oxelösund. Media, i det är fallet Radio Sörmland och tidningen Södermanlands Nyheter, glömmer nämna att de som hårt kritiserar Jollen är Radio Sörmland och Sörmlands Nyheter.

Så här skriver Radio Sörmland: ”Den hårt kritiserade verksamheten på asylboendet Jollen i Oxelösund fick idag klartecken i två år till. Migrationsverket hittade inga juridiska möjligheter att bryta avtalet”

”Därför kan Migrationsverket heller inte göra något om det här fortsätter mer än att ogilla det. Inte heller larmen om barn som far illa på Jollen var tillräckliga för att avtalet skulle sägas upp”

Södermanland Nyheters version: ”Det innebär att Åke Holmström får driva asylboendet under två år framöver. Nu kommer Migrationsverket att hålla ögonen på Jollen”

Om vi tar det från början så är boendet på Jollen av vandrarhemsstandard och det är Migrationsverket som godkänt det som tillfälligt asylboende och hyr det av Vinterklasen AB som drivs av Åke Holmström.

På punkt efter punkt visar det sig att media vilseleder allmänheten. Klagomålen som framförts är antingen felaktiga eller ligger på Migrationsverket. Vinterklasen AB och Åke Holmström har skött sitt kontrakt med migrationsverket utan anmärkning och dessutom gjort en hel del utöver vad kontraktet kräver kostnadsfritt.

Att Migrationsverket vill men inte kan bryta kontraktet av juridiska skäl är bara prat, migrationsverket är mycket nöjda med samarbetet med Vinterklasen AB och Åke Holmström, och för Vinterklasen AB är Jollen bara en mindre del av omsättningen, men som trots allt sysselsätter en hel del folk som blivit arbetslösa om SN fått som de ville.

När det gäller Holmströms kopplingar till den ”främlingsfientliga bloggen” så kan vi meddela att migrationsverkets jurister läst bloggen, och inte funnit något som kan påverka deras avtal med Vinterklasen AB eller något felaktigt som skrivits om Jollen.

-Pettersson som driver den ”främlingsfientliga bloggen” som inte är främlingsfientlig eller rasistisk utan kritisk mot den invandringspolitik som förs idag, kan bara säga att 99:an Carstorp, Södermanlands Nyheters chefredaktör som drog igång denna personförföljelse av Åke Holmström, att han har förlorat  det lilla anseende han hade kvar… men det kommer han aldrig att inse, och därför kära läsare kommer denna följetong att fortsätta och Södermanlands Nyheter förlora prenumeranter och annonsintäkter i allt stridare ström.

Som avslutning skriver Södermanlands Nyheter ”Nu kommer Migrationsverket att hålla ögonen på Jollen” där har faktiskt 99:ans ja-sägare rätt, migrationsverket kommer att hålla ögonen på Jollen exakt som de gjort tidigare med dagliga telefonsamtal och besök vare torsdag, och Petterssons blogg kommer att fortsätta skriva den sanning som media vägrar ta upp…

…förresten har jag inte läst i SN om de stölder, mordhot, väskryckningar från bland annat en gammal dam med rullator som skett den senaste tiden i Oxelösund, och där polisen sökt de misstänkta på…ja lite får ni lista ut själva.

6 thoughts on “Lögnerna om Jollen fortsätter

  1. Sanningen segrar alltid, det borde väl de som arbetar ”i sanningens tjänst” veta!
    Snart sitter 99:an (är inte smeknamnet lite väl tilltaget borde var 80:an) ensam på lokalkontoret!
    Oj ni satte han rödvinet i halsen när han läste detta, för det gör han.

    • Siffran ”99” har sin grund enl.tidigare kommentarer, sin grund i det %-tal av hans hjärnsubstans,som gått förlorad under hans tid på SN.Nu strider vetenskapen om detta,eftersom vissa anser att rätta siffran borde vara 100 % !!

      • Förlåt att det blev en upprepning av ”har sin grund”.Nu lär kanske detta (mitt misstag i hastigheten),hjälpa personen ifråga att förstå innebörden.Såvida han fortfarande söker efter ytterligare ”rasistiska” kommentarer på bloggen !

KommenteraAvbryt svar