En 22-årig man begick självmord på Kumlaanstalten under natten mellan torsdagen och fredagen.
I nästa vecka kommer anstalten att inleda en internutredning om det inträffade.
– Den går ut på att titta på om det finns rutiner eller utrustning som behöver ändras, säger anstaltschefen Kenneth Gustafsson till tidningen.
-Pettersson vill bara tillägga att 22-åringen hette…
Sargoon Bricha Moshi och var dömd för att tillsammans med ett annat svin misshandlat och rånat en 76-årig man i dennes hem. De hotade 76-åringen med pistol, slog honom i huvudet och hotade att döda honom. Bytet blev en dator, en kamera, en mobiltelefon och 1 300 kronor. Moshi var trots sin ringa ålder erfaren och förekom 15 gånger i belastningsregistret så det borde inte bara utredas hur självmordet gick till utan även vad Sargoon Bricha Moshi gjorde i Sverige trots den meritlistan…

Bra att han är död så att vi är av med honom och inte behöver betala för hans uppehälle eller upptåg här. Synd bara att han inte tog livet av sig innan han kom till Sverige.
Ibland kunde det varit bättre att illa flykta,än hamna på Kumla ! Nu befinner han sig hos sina ”pärlepojkar”,i Paradiset..och gick därmed miste om den svenska Julen !!
Alla fångar, även svenska borde utrustas med ett rep, färdigknutet med löpsnara för den som inte kan göra själv. Krok ska samtidigt finnas i alla celltak. Vill någon hänga sig själv efter eget beslut och därmed bespara skattebetalarna kostnader för rättegångar o ”vård” är detta istället något som borde uppmuntras
”utrustning som behöver ändras”
hmm, vad sägs om mera rep?
Med bakgrundsinformation tillgänglig skulle jag vilja ställa en ytterst berättigad fråga till de ansvariga byråkrater som indirekt iscensatte det synnerligen råa rånet mot en Svensk åldring (m.fl.) genom att hålla svängdörrarna vidöppna, och era egna ögon stängda:
Sover ni gott om nätterna, när ni vet med er att ni offrar era försvarslösa landsmän på masskulturens altare?
Är ni bara naiva …eller gör era feta löner er blinda och tysta för vad som sker i Sverige?
SKÄMS!!!
Utredning blir det, man kan ju inte vara säker på att det är självmord. Fö tämligen onödigt, självsanering är nog ett bättre ord.