Expressen och Thomas Mattsson

Thomas Mattsson, Expressens chefredaktör, har påtalat vid flera tillfällen att hans tidning behandlar SD som vilket parti som helst.

Minns ni denna löpsedel från valdagen 2010?

Denna löpsedel är nog en av de mer partiska jag sett av en svensk dagstidning, så Thomas Mattsson borde skämmas när han sitter och ljuger om Expressens lika behandling av alla partier.

Bland Expressens medarbetare finns David Baas. David Baas enda intresse delar han med kompisarna i Expo…att bekämpa SD. Om Thomas Mattsson är ärlig i sina ord, så undrar jag över vilka medarbetare på Expressen som har till uppgift att med alla metoder bekämpa övriga riksdagspartier? Vem på Expressen har till uppgift att granska Abdirizak Waberi och hans kvinnoförnedrande inställning och vem på Expressen har till uppgift att granska Vänsterpartiets koppling till den våldsvänster som hotar Sverigedemokrater på både torgmöten och i sina hem?

Har ni läst boken Problempartiet än?  Journalisten Björn Häger tar i boken upp hur media särbehandlar SD och varför man gör det.

Självklart ljuger Thomas Mattsson. Mattsson har en egen blogg på Expressen, men häpp…man kan inte kommentera hans inlägg, däremot kan man mejla och ställa frågor.

12 thoughts on “Expressen och Thomas Mattsson

  1. Ingrid – Jag är journalist och författare, med ett förflutet i kvällspressen. Har skrivit två böcker om och med Carolina Gynning, "Ego Girl" och "Ego Woman" samt "Ljusfolket" och "Mellan himmel och jord" med Benny Rosenqvist. Boken "Inte utan mina söner" var min första "egna" bok och den ligger mig varmt om hjärtat eftersom jag ända sedan början av 1990-talet engagerat mig mot den diskriminering och svartmålning av pappor som vuxit sig allt starkare i västvärlden. Därefter kom "Keith och jag" som handlar om Keith Cederholm som dömdes oskyldigt för mordbrand och vållande till annans död och tack vare Jan Guillous granskningar fick en ny rättegång och friades. Hans öde kom att påverka mig så starkt att jag ägnat stora delar av mitt yrkesliv åt just oskyldigt dömda. I början av 2012 sändes en dokumentärfilm på SVT om Keith Cederholm. Jag hoppas att den och min bok kan sätta igång en debatt om rättsrötan i vårt land. Keith fick visserligen resning och en halv miljon kronor i skadestånd, men ingen som helst hjälp att skaffa sig ett vettigt liv efter åren i fängelse. Bakom murarna blev han narkoman - ett beroende han aldrig tog sig ur. Våren 2012 kommer jag med tre böcker! Det är "En resa i min själ" med Benny Rosenqvist, "Mina år med bin Ladens" om Catrin Streete och "Horungen" med Donya Whibi. Donyas öde har berört mig djupt eftersom hon blev kidnappad av sin pappa när hon var åtta år och kom med honom och sin styvmor till Sverige - ett land hon aldrig hört talas om. Kvar i Beirut fanns mamma Karima och Donya hade ingen aning om hur hon skulle hitta hem till sin mamma igen. Både jag och Donya hoppas att "Horungen" ska starta en debatt om egoistiska föräldrar som rövar bort sina barn. Det är alltid en katastrof för barn att förlora en förälder, men allt fler barn drabbas. Detta är också ett av få brott där kvinnor är i majoritet. "Horungen" kommer i juni - missa den inte!
    Ingrid Carlqvist skriver:

    Det finns en tidning som skriver sanningen! Stöd oss med en prenumeration. 3 januari kommer första numret i papper, men redan nu finns många artiklar på nätet:

    http://d-intl.com/sv/articles/editiorial/2012-11-15/det-immigrations-industriella-komplexet-sl-r-till

    • Tack Ingrid, har följt era artiklar på nätet och sett klipp när ni var i Kanadensisk TV tror jag att det var. En stor eloge till er och har talat om för maken att jag vill ha en prenumeration i julklapp 🙂 Extra trevligt tycker jag det är att ni uppmärksammar det sjuka svenska systemet för övriga världen så de får veta hur det egentligen står till i Sverige.

  2. Köpte själv denna pissblaska så gott som dagligen för några
    år sedan. Skulle idag inte ta i den tidningen ens med tång,
    köpte även en del böcker varje år via Bonniers,allt som
    idag kommer från den koncernen går oöppnade rakt ner
    i soptunnan! Genomfalska hycklare ska i vart fall inte
    tjäna pengar på mig!

  3. Bojkotta allt skit dessa folkförrädare trycker ur sej. Unna dom inte ens ett besök på deras sidor. Svält ut dom. Svält ut parasiterna genom att bidra mindre till det mångkulturella samhället. Koka eget snus, rulla egna cigg tex. Råtobak är skattefritt och koka eget snus är lätt och roligt. En dosa blir o kosta ca 8 kr och det blir godare än köpesnus. Kör skattebefriat , helst diesel , och tanka ful diesel. En bra början , det finns massor att göra för att svälta ut asen. En skattekrona mindre är en krona mindre till parasiter och folkförrädare. Dom klarar sej inte utan oss och dom vet det. Därför är dom desperata.

  4. Den löpsedeln fick mig att för alltid avstå köp av nämnda tidning. Har alltid haft en morgontidning men när nuvarande prenumeration av SvD går ut får det vara nog. Denna hysteriska smutskastning av SD som förekommer i både kvälls- och morgontidningar får mig att må illa. Jag anser att den nuvarande invandringspolitiken är fel, journalister anser att de har rätt att mästra mig för min åsikt och smutskastar det enda parti som lyfter fram de samhällsproblem jag ser – då vänder jag deras tidningar ryggen, mina pengar blir de utan!

  5. Dessa vidriga pissblaskor kommer inte att finnas kvar i pappersform inom 5 år kanske en liten webbredaktion som ryms i ett rum. Må vi pissa på deras grav.

  6. Ja Thomas Mattsson är en sopa,precis som det flinande äckel
    från Expo som satt i Debbatt och spelade Allan. Att påstå
    att man behandlar SD som andra partier är en satans lögn,
    vilket också Ian Wachtmeister påtalade för denne T.M,
    en välförtjänt avhyvling! Tidningars hyckleri kan idag skådas
    i Thoralf Alfssons blog där en person har gått igenom
    hur många utlänningar som jobbar på Aftonbladet, inte en
    enda, lika etniskt rensat som det är på gatorna där journalisterna
    bor. Och lika etniskt rensat är det säkert också på Expressen!
    Hycklare är bara förnamnet!

KommenteraAvbryt svar