Pakistans talibaner dödshotar unga flickor som går i skolan!

Hina-Khan-pakistan

 

En andra tonårsflicka i Pakistan har hotats till döden av talibanerna. Hina Khan 17 år gammal, har kampanjat för flickors utbildning sedan 13 års ålder. Hina kommer från samma region Swatdalen, precis som aktivisten Malala Yousufzai 15 år, som sköts den 9 oktober av talibanerna medan hon var på väg hem från flickskolan  flickans far hade grundat.

Malala är nu på sjukhus i Birmingham i England, där doktorerna har hopp om att hon ska bli helt återställd. Ett antal dagar före Malala blev skjuten, sprejades ett rött kors på ytterdörren till Hinas hus i ytterområdena av Islamabad. Familjen flydde från sitt hus i Swatdalen 2008 (ett år efter att talibanerna tog kontroll över regionen) efter att den lokala polisen hade varnat dem, att de skulle vara döda inom 24 timmar om de inte lämnade området.

Korset skrubbades bort, men målades dit igen en vecka senare. Sedan kom telefonsamtalet. Ni kan ta bort märket, men ni är fortfarande en måltavla, är vad de sa till oss, sa Rayatullah Khan, Hinas far i en intervju med The Telegraf. Khan själv är en känd fredsaktivist.

Den oidentifierade rösten i andra änden av tråden fortsatte. Vi ska döda dig sa mannen. Vi har haft ögonen på din dotter sedan 2008. Hina berättade för The Telegraf, att hon inte kan gå till skolan, inte heller ut ur huset, jag kan inte ens gå till marknaden sedan dessa hot kom. Jag kan bara be att vi alla får vara okej.

Hina blev välkänd när hon deltog i en presskonferens, som fördömde talibaniseringen av Pakistan. När talibanerna kom till makten, så förstörde de systematiskt flickornas skolor, och hindrade miljontals flickor  från att få en formel utbildning.

Hina som ber för Malalas tillfrisknande, säger tappert att hon inte vill bli stoppad. Flickors utbildning är för viktig för att man ska ge upp den, sa hon. Vi har alltid känt till riskerna, och hoppas på att attacken på Malala och hoten mot mig, kommer att vända fler människor mot extremisterna och tvinga regeringen till handling.

Hinas mor som också är aktivist står helt bakom sin dotter. Naturligtvis får vi nu ännu fler problem när vi har gått ut till allmänheten och talat om deras hot, men om inte vi står upp mot dem och tar fajten, vem ska då göra det? frågar Farhat Khan.

 En rapport publicerad av Unesco, visade att mer än 3 miljoner pakistanska flickor inte går i skolan, den näst högsta siffran i världen.

  The Telegraph

 

10 thoughts on “Pakistans talibaner dödshotar unga flickor som går i skolan!

  1. Pettersson:
    Mycket möjligt,om han nu sorterade in araberna bland ”människor” !! Bevisat är däremot,att Nitzschke aldrig skulle accepterat detta ”folkslag”,som människor…

  2. Trollmia:
    Nej det har du rätt i.Har hellre aldrig sett något sådant i pressen..
    Antagligen för att Kameler är värdefullare för dem,än deras kvinnor !!
    Har däremot sett en filmsnutt från Irak,där en muslimsk bonde själv,fram på kvällskvisten betäckte sina Åsnor ! Kanske är muslimer djurvänliga,men fan tro`t

  3. Lars Å Månsson: Nej det vet jag… men jag har än så länge inte sett någon artikel där någon slänger syra på mulen på en kamel för att denne kamel läser koranen…. alltså måste det vara lite mer än djurstatus på kvinnor… det måste ha med att göra lärandet att göra…

    Man skulle ju kunna tro att (om man får tro mussarna själva) så är ju islam den absolut perfekta religionen – alltså – så borde ju kvinnor lära sig den också – så varför förhindra flickorna att läsa om det??

    Kvinnor som kan läsa o skriva är ju tydligen något väldigt skrämmande…

    /Maria

  4. En fråga som omvärlden borde fråga Pakistans talibaner /ev. regering/styrande – vari ligger hotet att flickor går i skolan?

    Att de kan lära sig läsa snuskboken och bilda sig egen uppfattning?
    Att de kan förstå vad som brölas ut av deras bröder/fäder/farbröder vad de måste genomlida för att ändå bli nekad tillträde till paradiset (för dit kommer bara män, för kvinnor finns ingen sådan härlighet).?

    Något måste ju ligga bakom detta makabra sätt att hindra flickor att gå i skola eller hur?

    • Ej hellre deras getter,kameler eller åsnor går i skolan..För oss i civiliserade delen av världen,en fråga(varför)som många ställer sig.Tror att det är svårt för västerlänningar att inse,hur muslimska kvinnorna jämställes(på samma nivå)som deras fä !!
      Men så är det,vilket du själv kan konstatera på plats,om du har intresse av Orienten och deras medeltida levnadsätt !!
      På närmre håll kan du som man,försöka bli inbjuden till en muslimsk familj,och då upptäcka att kvinnorna gömmes undan.Dessa får under inga förhållande träffa,prata,el.titta på andra män !!
      Kanske något som ”myten” skulle informera landet Sveriges befolkning om…

KommenteraAvbryt svar