Islam senaste bidrag till fred

”Mohammed är Guds apostel. De som följer honom är hårda mot de otroende, men barmhärtiga mot varandra” Koranen 48:29

Den islamiska betydelsen av ”fred” är tydligen lite annorlunda än min.

  • 2012/11/01 (Jai, Pakistan) – En 4-årig ​​flicka dödas när representanter för fredens religion öppnade eld mot hennes hem.
  • 2012/11/01 (Saraqeb, Syrien) – Tio tillfångatagna regeringssoldater misshandlades och mördades av Sunnimuslimer som ropade ”Allahu Akbar”.
  • 2012/10/31 (Pattani, Thailand) – muslimska beväpnade män öppnar eld mot anställda vid en ”oislamiskt” spelplats på en mässa och dödade två.
  • 2012/10/31 (Sayyida Zeinab, Syrien) – Åtta personer, däribland två barn dödas när Abu Al-Baraa bin Malek terrorister lät en bilbomb explodera utanför en shiitisk moské.
  • 2012/10/31 (Musa Qala, Afghanistan) – Tre kvinnor och sju små barn slits i stycken av en taliban bomb.
  • 2012/10/30 (Maruf, Afghanistan) – Sex civila i en minibuss skickas till Allah av en bomb planterad i bussen av religiösa fanatiker.

LÄNK

5 thoughts on “Islam senaste bidrag till fred

  1. Fati:
    Trevligt att du uppfattar vardagen i ”nya Sverige” ,med så positiva ögon,Utan fria bloggvärlden i allmänhet och Petterssons i synnerhet .,hade många intressanta,men också förskräckliga händelser likt den som du kan läsa under dagens inlägg med titeln ”Livet med en muslim blev ett Helvete”,aldrig kommit ut till allmänhetens kännedom.
    Om du menar att gammelmedia skall mörka och förtiga sådana hemska saker, (av sina religösa politiska grunder) ja då tillhör du liksom offren i artikeln,de verkligen förlorade !!
    F.ö fanns en gång,innan invasionen av er Araber inleddes,något som vi svenskar nämnde Sörgården…Tyvärr sedan årtionden av islamister o.MENA-kriminella sedan länge förintad…

  2. Vart ser du att det står ” Döda”? Är ”hårda” en synonym till ”döda”.
    Jag tror att du MR petterson borde sluta generalisera muslimer och bli av med en del fördomar. Jag generalisera inte svenskar när de våldtar unga tjejer utanför mitt hus eller då någon kristen begår ett brott.
    Gör du fred?Genom de negativa åsikter du yttrar om Islam så kanske du sprider fördomar till andra individer, som i sin tur börjar ogilla ALLA muslimer.Är det det du vill? Eller jo alla muslimer är ju likadana så glöm inte och varna alla..Finns människor till allt, människor som du t ex som vill sprida hat. Islam bör inte vara en skuldbeläggande faktor.

    / en muslimsk tjej som ser sig själv som svensk.

    • Hej fati en muslimsk tjej som ser sig som svensk. Är det dina brödrar som ser sig som svenskar som våldtar unga tjejer utanför ditt hus? Det låter troligt.

      Läs nu inlägget en gång till så kanske, jag skriver kanske inser du varför vi ser faran med din religion som är en ideologi där du/ni följer en pedolfilprofet.

    • Fati
      Du förstår tydligen inte vad du läser och då är det inte lätt att komma med något vettigt.
      Först det första skrev inte Pettersson det du påstår.
      För det andra så redogör han bara objektivt med kalla fakta för effekterna av Islam. Om du kallar det negativa åsikter så säger det kanske vad du tycker om Islam innerst inne. Var och en får tolka fakta som den vill.

    • Fati
      Du får se dej som svensk hur mycket du vill, men om någon skulle se ett foto på dej så skulle ingen kunna gissa att du är svensk.
      Likadant är det om jag skulle se mej som arab. Tänk om jag skulle åka ner till ett arabland och säga ”hej jag ser mej som arab, alltså är jag arab”. Skulle de ta mej på allvar? Om de trodde att jag menade allvar är risken stor att jag blivit misshandlad eller skjuten.
      Förstår du?

KommenteraAvbryt svar