I en debattartikel i Aftonlögnen skriver centerpartisterna Anders W Jonsson och Hans Dahlgren hur de vill minska utanförskapet.
De bägge erkänner en viktig sak. Efter 80-talet har arbetskraftsinvandringen ersatts av en flyktinginvandring. Deras fem förslag på åtgärder ser ut så här.
- Utbildningssystemet måste anpassas efter de som anländer idag, vilket medför betydligt större satsningar.
- Man ska sänka ingångslönerna och därmed också trösklarna till arbetsmarknaden.
- Sänkt skatt och sänkt arbetsgivaravgift till arbetsgivare som anställer invandrare.
- LAS ska ses över för att få in nyanlända på arbetsmarknaden.
- Välfärdssystemet bör ses över för att uppmuntra till arbete istället för bidrag.
Jag köper punkt 5 och anser att det generösa trygghetssystemet lockar hit människor från hela världen i tron att detta ska försörja dem resten av livet. Det stora problemet som de bägge centerpartisterna dock missar är att jobben blir färre och de arbetslösa fler. Det är heller inte bara de utrikesfödda som saknar arbete, vilket man ofta förleds att tro. Bland de cirka 380 000 arbetslösa finns förutom de allt fler nyanlända också välutbildade ungdomar och personer med 30-40 års yrkeserfarenhet i bagaget.
Syftet med artikeln är att fokusera på SD och deras, som man hävdar, enda lösning på problemet…minska invandringen. Att det inte är den enda lösningen vet säkert de flesta, men det är en etikett man gärna vill klistra på. Ponera då att det vore den enda lösningen. Vore det då inte en bra lösning? Faktum är att ju fler som konkurrerar om en plats, ju fler är det som blir utan.
Mina oprofessionella lösningar är dessa.
- Våga sätt ned bromsen, likt S gjorde 1989 och se till att lösa de problem som redan finns.
- Ställ högre krav på en egenförsörjning och kom inte med lösningar som gör det mindre attraktivt att söka jobb.
- Arbetsgivare som anställer utländsk arbetskraft ska ge dessa samma löner och förmåner som svenska arbetare.
- Illegala invandrare ska inte tillåtas arbeta.
- Vill du ha hit dina anhöriga ska du ha ett arbete som kan försörja både dig och din familj.
Oavsett om mina eller centerpartisternas lösningar är bäst, så kvarstår huvudproblemet. Det finns inte jobb till alla, inte ens till de som bott och betalat skatt i Sverige under hela sitt liv. Hade svenska regeringar vågat se problemen redan för trettio år sedan, hade problemet med arbetslösheten inte varit helt löst, men kraftigt reducerat.
Centerpartiet står för en generös och gärna större invandring och partiledaren Annie Lööfs våta dröm om 40 miljoner svenskar känner vi till. Hur denna politik löser problemen med den höga arbetslösheten bland nyanlända och svenskar har jag ingen aning om, men frågar du din närmaste centerpolitiker får du säkert svar.
Källa: Aftonlögnen

Vilka djävl@ tjockhuvud, SD har varnat för konsekvenserna just för att dessa är smått omöjliga att hantera. Det är i huvudsak de (o)ansvarigas ansvar att lösa de problem man förutsakat, eller hur?
Stoppa omedelbart lökhackare och tidningsbuds m.fl. arbetstillstånd.
Släng ut de som ljugit om sin identitet.
Släng ut de kriminella.
Släng ut de som endast är här för att parasitera.
Sätt villkor för resten av invandrarna oavsett asyl eller inte på att arbetsinsats gäller för utbetalning av socialbidrag. Det finna alltid arbetsuppgifter att utföra, skogsröjning, knacka sten mm.
Skapa trygg men otrivsamm tillvaro för de som inte frivilligt lämnar landet vid utvisning.
borde fungera rätt bra, eller hur?
Ett sätt till att minska utanförskapet kan vara att alla
förnumstiga godhetsapostlar låter invandrare få lov
att komma in och bosätta sig i deras etniskt vita kvarter!
Men det är väl inte lika lockande, som att tycka att dom
som inte vill ha massinvandring, ska ta emot hela bördan!
Sitter just nu och nästan skakar av ilska då fosterlandsförnekaren Ylva G Karlsson (MP) suttit i Landstingsfullmäktige och hävdat att Sverige inte har någon kultur, som svar på SD:s vilja att bevara vårt kulturarv. Vet att min kommentar ser ut som goddag yxskaft på ovannämnda skrivna men jag är så förbannad så jag måste ut med det.