En flyktingförläggning i Arboga attackerades på tisdagen och en person ska ha misshandlats. Tre män har gripits misstänkta för attacken.– Vi känner oss inte säkra här, säger Roozbeh Moradimotlagh, en av de boende på förläggningen.
Enligt dem hade ett antal män attackerat förläggningen, krossat fönster och misshandlat en boende. Ett stort polispådrag var snabbt på plats. Efter några timmar kunde tre misstänkta män gripas. Männen är 31, 28 och 27 år gamla. Polisen i Västmanland rubricerar händelsen som skadegörelse, grov misshandel och försök till tillgrep av fortskaffningsmedel. Förutom attacken mot förläggningen ska männen ha försökt stjäla en bil i samband med flykten.
Enligt polisen blev en person misshandlad, men ska ha klarat sig utan allvarligare skador. – Nu arbetar vi med att kartlägga händelseförloppet, håller fortsatta förhör och genomför andra utredningsåtgärder. Vi har givetvis en fortsatt dialog med migrationsverket och vid behov andra samverkanspartners. Vi kommer att sätta in de trygghetsskapande åtgärder som behövs, säger Johanna von Wowern, pressekreterare vid Polismyndigheten i Västmanlands län.
– Pettersson tycker det är för jävligt att någon har attackerat de asylsökande* och noterar att polisen tänker sätta in de trygghetsskapande åtgärder som behövs och undrar om det gäller svenskar också för mycket tyder på att måltavlan inte var asylförläggningen utan en asylsökande somalier som den 9 oktober försökte råna en av de gripnas flickvän men det har naturligtvis inte ljugmedia en ”aning” om…
Gripna för grov misshandel, grovt hemfridsbrott och skadegörelse är…
- Robert Madsén 28, pojkvän
- David Wretefelt 27,
- Jonas Eriksson 31,
Nalles – från tiden det begav sig – numera asylförläggning, asylsökande* kallas oftast felaktigt för flyktingar i media. Under de senaste 30 åren har endast 7 % av de invandrare som fått stanna varit flyktingar enligt FN:s konventioner.

Det va ju bara synd att fanskapet inte skadades mer! vad hände med somalien? skadestånd och skyddsboende? vad hände med Robert, Jonas och David? Jo kåken. Fick flickvännen upprättelse med det som hon blev utsatt för=? Skulle inte tro de. FYFAN för svenska rättssystemet alltså!!!
Somaliern blev tydligen inte anhållen när han hoppade på den svenska tjejen. Inte underligt att de tar saken i egna händer när det är sådan skillnad på människors rättigheter.
Alltså dessa tre kan ju inte få något straff att räkna med? Jag tror att vi kommer att få se mera av detta, vi har fått nog.
Denna artikel kan endast läsas i icke PK-media.
Ja det får ju under inga omständigheter framkomma att det var en 19-årig (??) neger från Somalia,som rånade en kvinna 9 oktober i Arboga,och nu var målet för attacken..Sådan ovanliga händelser med kriminella invandrare är ju helt tabu i PK-pressen.
De fordras inte hellre en polisstyrka från hela Västmanland,när en ”berikare” är boven,som i flesta ffall !!