DN språkrör för islamistiska extremister

Av Olli Rein

Så här skriver ikväll Dick Erixon om Dagens Nyheter i ett kort inlägg klockan 22:11

Det är häpnadsväckande att se hur falsk och vinklad svenska mediers rapportering är om händelser i Mellanöstern.

Utanför Sverige är det ställt utom allt tvivel att islamistiska extremister igår dödade 16 egyptiska gränspoliser och använde deras fordon för att köra in i Israel och försöka döda israeler.

Men i Dagens Nyheter är det extremisternas ståndpunkter som rapporteras.

Rubriken i faksimilet här är från dn.se ikväll:

Det är skamligt att svensk journalistik fortsätter vara inte bara partisk och vinklad utan direkt lögnaktig i sin nyhetsrapportering. Man vägrar ge läsarna fakta om den islamistiska extremismens grymhet och förakt för allt det som mänskliga fri- och rättigheter handlar om.

Al Jazeera talar om beduinklädda gärningsmän. Reuters citerar egyptiska myndigheter som beskriver gärningsmännen som jihadister från Gaza.

Men Dagens Nyheter presenterar extremisternas version på förstasidan — det är judarnas fel! Jag kan för mitt liv inte förstå varför DN och andra svenska medier gör allt för att skydda islamstiska extremister och mördare. Det är något genomruttet i svenska mediers utrikesbevakning.

Dick Erixons Blogg

Olli kan inte göra något annat än att hålla med den gode Dick Erixon. Det är otroligt vad likt det är Sanningsministeriet i boken 1984 av George Orwell.

KommenteraAvbryt svar