Pettersson tackar för tipset
Det var vid 23.30-tiden på fredagskvällen som kroggästerna på Allégatan i Perstorp upptäckte att en 30-årig man tände eld på en del av uteserveringen – medan de satt där.
– Tack vare ett rådigt ingripande kunde personer ur allmänheten släcka branden med en brandsläckare, säger Anders Swenson, inre befäl i Kristianstad.
Polisen larmades till platsen och kunde gripa 30-åringen en bit därifrån. Ingen person ska ha kommit till skada vid branden, och även uteserveringen ska ha klarat sig utan större brännskador. 30-åringen är misstänkt för mordbrand, alternativt grov mordbrand.
Polisen är i nuläget förtegna angående vad som föranledde mannens handlingar. – Exakt vad han har gjort vill vi inte gå in på förrän mannen har hörts imorgon, säger Anders Swenson.
– Pettersson undrar om ljugmedia har svårt att stava till Ali och arab eftersom de inte nämner vem det var som eldade av svartsjuka.

alleman:
Du får inte tro aaalllttt som står i PK-organen..
Den skyldiga är en kvinna i 25-årsåldern,som ska ha tuttat eld på Flamingos servering..Hon sitter nu anhållen óch är misstänkt för brandstiftan !!
Är det vår Ali 1948 månne. Han är nog i ca 30-årsåldern, och verkar ju ta åt sig av det allra minsta. Det får väl tiden utvisa, om han kommer tillbaka på bloggen eller inte.