Islamisterna vann valet i Egypten

Pettersson beklagar egyptierna och främst den egyptiska ursprungsbefolkningen – de kristna kopterna och hoppas de och muslimerna slipper ett inbördeskrig.

Valet stod mellan Muhammad Mursi, som var Muslimska brödraskapets kandidat, och förre premiärministern Ahmed Shafiq.

Enligt valkommissionen fick Muhammad Morsi 51,73 procent av rösterna. Valdeltagandet i den andra omgången i presidentvalet i Egypten var omkring 51 procent, uppger kommissionen.

TT: I vilken riktning styr Egypten nu?

– Jag tror att Mursi är rätt uppbunden av det faktiska opinionsläget som faktiskt råder. Den revolution som ägde rum var mycket av en ungdomsrevolt. Men rösträtt har även de äldre och det är det som återspeglas i resultatet här.

Egypten är ett land med en mycket ung befolkning och Jan Hjärpe tror på en demokratisk utveckling av demografiska skäl. Han säger Mursi säkert inser att den yngre generationen, även inom Muslimska brödraskapet, menar allvar med krav på demokrati och mänskliga rättigheter.

– Jag ser det ungefär som om Göran Hägglund (Kristdemokraternas partiledare) hade blivit statsminister i Sverige, säger Jan Hjärpe, professor emeritus i islamologi.

KommenteraAvbryt svar