Av Olli Rein
Vänsterpartiet har ju, åtminstone tidigare, sagt sig stå på de fattigas och förtrycktas sida mot den allom rådande kapitalismens förödmjukelser. Numer har man ju fått en partiledare, eller heter det numera partisekreterare då inte längre Sovjetunionen prenumererar på den titeln, som heter Jonas Sjöstedt. Han har minsann med hjälp av ett politiskt omställningsbidrag på ca 40 papp i månaden, i mer än 2 år kunnat studera kapitalismen på plats i sin högborg på Wall Street (På svenska blir det Walls gata efter finansmannen Anders Wall) det sista var en parentes.
Nu snabbt tillbaka till ämnet, som ju var förnyandet av Vänsterpartiet under dess pragmatiska, självbejakande, dogmatiska, nyskapande ledare. Han har nu gått från klarhet till klarhet med sitt nydanande av partiet och gjort sig av med allt onödigt som klasskamp, lönestrider, feminism, jämställdhet, jämlikhet, och andra klassiska socialistiska värderingar, och kommit ut ur garderoben med ett Allahu Akbar på läpparna och bejakande sin maskulinitet, och islams machokultur med en frenesi väl värdigt de Salafistiska imamerna och deras världsåskådning.
Så då återstår bara för mig att visa upp hans förslag på Vänsterpartiets valaffisch för 2014. En slogan är dock kvar sedan det gamla Vänsterpartiet, ja till och med sedan Vpk: s dagar och därmed även den tiden då man inte seglade under falsk flagg, utan den tid då man kallade sig för Sveriges kommunistiska parti och var anslutet till Sovjets kommunistparti i Moskva, och dess ledare Stalin.

Till dom som redan sett det här ber jag om ursäkt, resten kan förstora bilden i två steg då kommer den mer till sin rätt. Den klassiska vänstersloganen, men idel nya människor. Bankomaten är sig också påtagligt lik de jag tidigare sett, men det beror på hur länge vi kan ha sådana penningmaskiner sitta ute i det fria. Det finns ju många som kan frestas av innehållet i maskinen. Bilden är hämtad på Jan Millds blogg och texten är min egen.