Pakistan

Av Pettersson som idag presenterar land nummer nio i serien om hur ”fredens religion” islam behandlar kristna i olika islamska länder. Kristna valdes för att kristendomen är världens största religion och för att det är enkelt för var och en att jämföra med hur den ”intoleranta och rasistiska” kristna västvärlden behandlar muslimer som flyttat till väst med hur muslimer behandlar kristna runt om i världen.

Pakistan – Kristna är belägrad minoritet i Pakistan, fastklämda mellan militanta islamiska organisationer som ofta riktar sina våldsdåd mot dem; och en islamiserande kultur som diskriminerar dem. Dödshot är vardag för kyrkoledare, misshandel är vanligt och skadegörelse mot kyrkors fastigheter sker varje månad. De kristna kan inte lita på att regering eller militär kan skydda dem. När den kristna kabinettsministern Shahbaz Bhatti dödades i mars 2011 menade en kyrkoledare i Karachi att det var ”en av de mest nedstämmande händelserna för oss på flera år”.

Pakistan har varit hem för några av världens äldsta civilisationer. Under århundraden var området en del av olika indiska riken som ofta kallats Hindustan och ungefär bestod av nuvarande Indien, Pakistan och Bangladesh. Islam kom till området för c:a 1000 år sedan och den invasionen beskrivs som den värsta förintelsen i historien med bortåt 100 miljoner mördade hinduer. Området blev en del av brittiska Indien under 1800-talet. På 1920- och 30-talet växte en politisk befrielserörelse fram som stred för en separat stat för Indiens muslimer. När Storbritannien lämnade Indien 1947 bildades landet Pakistan. Landet bestod av två separata områden, Väst- och Östpakistan. Självständigheten ledde till massiva folkförflyttningar eftersom alla muslimer skulle leva i Pakistan och alla hinduer i Indien.

  • Statsöverhuvud: President Asif Ali Zardari
  • Folkmängd: 177 miljoner
  • Kristna: 5,3 miljoner
  • Huvudreligion: Islam
  • Statsskick: Islamisk republik

•Pakistan är en islamsk republik: lagarna bestäms av islam. Religionsfriheten urholkas kontinuerligt.      

•Staten, författning och rättsväsende misslyckas med att skydda minoriteters rättigheter (kristna och andra). Muslimer blir allt djärvare i attackerna mot de kristna.

•I augusti 2011 lamslogs landet ännu en gång av översvämningar. De kristna diskriminerades hårt av (de lokala) myndigheterna samt av muslimer i och med utdelningar av hjälppaket, såsom efter översvämningarna i juli 2010.

•Extremistgrupper fortsätter att provocera fram hat mot de kristna i sina moskéer och madrasas (skolor). Diskriminering påverkar praktiskt taget varje aspekt av det dagliga livet: utbildning, hälsa, försörjning och bostad. Kristna förnekas även möjligheter att lära sig läsa. Att öppna en ny kyrka är nästan omöjligt. De kristna fortsätter emigrera från landet. 

•Det finns ingen lag mot avfällighet; men om konverteringar upptäcks kan de straffas enligt lagar om hädelse och straffas med döden.

•De flesta kristna i Pakistan tillhör Pakistanska Kyrkan, som är en paraplyorganisation för de fyra största protestantiska samfunden.

•Ungefär 30 kristna dödades mellan november 2009 och oktober 2010. Även om de flesta kristna anhålls för hädelse dömdes bara 4 för det under perioden. Minst 21 kristna häktades, minst 58 kidnappades och minst 100 kristna skadades fysiskt. Vi uppmärksammade 14 incidenter mot kristna kyrkor eller byggnader.

•Om kristna kidnappas är det oftast för att tvinga dem att konvertera till islam.

•Attacker mot kristna mötesplatser/hem sker ideligen. Oftast kompenseras de inte för materiella förluster; ibland noterar inte ens myndigheterna klagomålen.

•Enligt traditionella tolkningar av islamsk lag tillåts inte icke-muslimer ha vårdnaden om muslimska barn.

Tidigare länder i serien: Afghanistan, Saudiarabien, Somalia Iran Maldiverna Uzbekistan Jemen Irak

Källa: Open Doors m.fl.

3 thoughts on “Pakistan

KommenteraAvbryt svar