Av Pettersson
Danska säkerhetspolisen PET har anhållit två bröder, 18 och 23 år, misstänkta för att ha varit i färd med att förbereda terrordåd i Danmark.
Den ene anhölls i sin bostad i Århus medan den andre greps när han anlände med flyg till Köpenhamns flygplats. En av dem misstänks också ha fått extremistisk utbildning i ett av al-Shabaabs träningsläger i Somalia. PET skriver på sin hemsida att man avvärjt en konkret terrorhandling.
-Pettersson vill bara tillägga att ljugmedia glömde nämna att bröderna är somalier och att danskarna har otur, våra somalier är arbetsamma, välutbildade och lojala medborgare.

Det märkliga i fallet tycks vara,att de nekar till alla anklagelser..T.o.m.Somaliska föreningens ordf. i Danmark går till attack,och ifrågasätter att de arresterats !!
Våra invandrade kriminella och terrorister i Absurdistan,brukar ju erkänna omgående !!
Tror ni Säpo har koll på hur många al-Shabaab män som kommer med nästa stora flyktingvåg?