Slarv och fusk med bidragen till invandare

Av Pettersson

Kalmar kommuns revisorer riktar kritik mot hur kommunens invandrarservice betalat ut ekonomiskt bistånd till flyktingar. – I rapporten framgår det ena värre än det andra. Det här måste vi gå till botten med. Jan Ingemar Lundström (M) som är ledamot i socialnämnden i Kalmar kräver nu en fördjupad revision av invandrarservice verksamhet. Lundström misstänker att det kan handla om stora pengar som felaktigt betalats ut i ekonomiskt bistånd. Det kan närmast betraktas som fritt fall.

– Det är ju skattepengar och det är ju våra pengar och de ska man vara mycket aktsam om.

Kalmar kommuns revisorer riktar kritik mot hur kommunens invandrarservice betalat ut ekonomiskt bistånd till flyktingar. Av de 25 slumpvis utvalda personakter som granskats innehåller flera av dem bristande dokumentation.

  • Det har sällan skett kontroller av kontoutdrag.
  • En invandrare har haft löneinkomster han inte redovisat.
  • Invandrarservice har också betalat fortkörningsböter till en annan.
  • En invandrare har köpt bil utan att behöva den för att ha en skälig levnadsnivå.
  • En annan invandrare har rest utomlands under sommaren – och vid hemkomsten frågades han aldrig om kostnaden för resan i stället hade behövts för hans uppehälle. Han hade dessutom fått låna pengar av invandrarservice för resan.

Sammafattningsvis konstaterar revisorerna att de 25 personakterna visat stora brister och att det i vissa fall vållat kommunen ekonomisk skada. Granskningen gäller bara 25 fall 2011, men ingen vet om liknade fel kan finnas flera år tillbaka i tiden.  – Det kan inte jag svara på, säger revisorn Christina Magnusson som granskat utbetalningarna. – Det här är riktat mot nämnden och deras tillsyn.

Sedan en tid sköter socialtjänsten utbetalningarna av ekonomiskt bistånd till flyktingar. I övergången, när 300 familjer skulle få pengar, så kom många klagomål över att det var svårare att få bidrag och att kontrollen ökat. Stämningen blev så infekterad att socialtjänsten fick anlita extra vakter.

-Pettersson säger att Kalmar är inte annorlunda än andra kommuner frånsett att det kommit ut i media. Tänk sedan på att det bara är 25 fall som granskats och vad Myten Ullenhag säger!!!

Sveriges Radio

2 thoughts on “Slarv och fusk med bidragen till invandare

  1. ollirein:
    Men ”nysvenskarnas” bidragsfusk är legitimt !!
    Lagen om korruption och bedrägeri inom statsapparaten,tas över huvud inte upp av nya åklagarämbeten…En av många orsaker för den nya anarki som införts,benäget påhejad av regeringen…M.a.o är hela Absurdistan nu en enda ”myt”…

  2. Återbetalning eller utvisning, för dem som har ljugit för att få högre bidrag. Avsked och återbetalning för dem som har betalat ut för mycket bidrag eller felaktiga bidrag, eller utvisning. Detta ska gälla alla som sysslat med den här sortens vidlyftigt mygel, även politikerna som har tillåtit detta ska bort. Eftersom alla sossar numera myglar och förser sig och andra med skattebetalarnas pengar, så tycker jag att det räcker som bevis, om man har varit Socialdemokratisk representant i kommunfullmäktige i Kalmar och snart förmodligen i hela Sverige. Sverige har ju tidigare varit känt för att de har haft låg korruption, så därför har mängder med folk hämtats upp från länder med stor korruption och de värst korrupta av invandrarna har snabbt fått upp Sveriges låga korruption, med hjälp av Sjukklövern och Sossarnas proffs på området.

KommenteraAvbryt svar