Saudiarabien

Av Pettersson som idag fortsätter serien om hur ”fredens religion” islam behandlar kristna i olika islamska länder. Kristna valdes för att kristendomen är världens största religion och för att det är enkelt för var och en att jämföra med hur den ”intoleranta och rasistiska” kristna västvärlden behandlar muslimer som flyttat hit.

Det var på arabiska halvön allt började för 1 400 år sedan med att Muhammed och hans gäng tog makten och började mörda dem som inte höll med. Därifrån har islam spridit sig med våld och hot. Det finns ingen religionsfrihet i detta islamiska rike. Offentlig icke-muslimsk tillbedjan är förbjudet, och omvändelse till kristendomen är straffbart med döden. De flesta kristna är utländska arbetstagare, och även om de tillåts att fira gudstjänster privat, ställs de ibland inför svårigheter. De saudiska kristna är rädda för att vara öppna med sin tro. Flera kristna blev fysiskt skadade på grund av sin tro under 2010.

  • Statsöverhuvud: Kung Abdullah
  • Folkmängd: 25,7 miljoner
  • Kristna: 1 250 000 så gott som alla utlänningar och gästarbetare
  • Huvudreligion: Islam
  • Statsskick: Absolut monarki

Saudiarabien är en monarki och rättsväsendet baseras på en egen tolkning av islamsk lag, sharia. 

Islam är den officiella religionen och det betyder att alla invånare måste vara muslimer. Medborgarna nekas frihet att välja eller byta religion.

Offentliga gudstjänster som inte är muslimska är förbjudna. Man riskerar att arresteras, fängslas, få spöstraff, bli utvisad och ibland torteras. 

Eftersom de flesta kristna är utlänningar tillåts de generellt ha sina egna privata samlingar. Men några har arresterats, hotats eller tvingats gå under jorden.

Regeringen ger inte juridiskt erkännande eller skydd för religionsfrihet. Andra religioner begränsas starkt i sitt utövande.

Avfällighet från islam är ett brott som straffas med döden enligt lag, om den dömde inte avsäger sig nya tron. Under de senaste åren har man inte hört om några fall av medborgare som dömts formellt till döden.

Det är olagligt för icke-muslimer att evangelisera eller dela ut religiöst material som inte är muslimskt, såsom biblar.

Saudiarabien tillåts finansiera moskéer och muslimska friskolor i Sverige. Enligt svenska UD är det förbjudet att bära privata kristna symboler eller ens föra in en bibel för privat bruk i Saudiarabien. Stora delar av landet är förbjudet för icke-muslimer att besöka.

Tidigare: Afghanistan,

3 thoughts on “Saudiarabien

KommenteraAvbryt svar