Av Stefan K
Vi som trodde den svenska kommunismen dog när Lars Ohly gjorde avbön får nog tänka om.
Vänsterpartiets 1:a maj demonstration i Västerås såg kubanska aktivister i leden och i Stockholm sågs denna flagga fladdra i vinden.

Tänk er reaktionen om Hitler avbildades på en svensk flagga under någon av SD:s torgmöten? Ja, ni kan säkert se bilden framför er, medias granskande artiklar och Expos hätska utfall om SD:s bruna rötter. Jonas Sjöstedt har nog ett och annat att förklara, men än så länge har den vänsterdominerade journalistkåren låtit bli att ställa obekväma frågor.
Liberalen Torbjörn Jerlerup skriver bra om flaggan och Vänsterpartiets kopplingar till AFA, länk.
Ibland är Jerlerup bra i sitt resonemang, men ibland spårar han ur våldsamt, dock ej denna gång.
Det var för ett tag sedan ett EU-förslag att nazistiska symboler skulle förbjudas.
De Baltiska staterna tyckte det var ett jättebra förslag, men bara om man samtidigt förbjöd de kommunistiska symbolerna. Många i baltikum tror att det hade gått bättre om Hitler vunnit kriget. Många av oss vet nog inte hur det såg ut i Sovjetunionen.